Richard se pohybuje na hranici smrti a jen nešetrný zákrok ho vtrhnul zpátky do života. Když se probudí, v jeho světě chybí základní kámen – Kahlan, matka zpovědnice a jeho žena, není k nalezení nejen v jeho společnosti, ale ani v paměti žádného myslícího tvora. Richard vrhá veškeré své úsilí i soudnost do jejího nalezení, ale brzy ztratí pochopení i svých nejbližších, kteří ho chtějí vidět v čele D’Harského vojska. Navíc ho pronásleduje nemilosrdné vraždící monstrum z podsvětí a nikdo už dávno neví, jak ho zastavit. Potom začne růst Hadí víno a Lord Rahl pozná, že Tři Schránky Ordenu jsou znovu ve hře.

Knihy Meče Pravdy čtu pravidelně už od počátků. Devět u nás potažmo osmnáct dílů je ale příliš pro střízlivý příběh, který by vás nepustil, a tak jsem našel k Goodkindovu poslednímu kousku nemálo výtek.

Richard je touhou najít Kahlan téměř posedlý, a třebaže se to několikrát snaží ospravedlnit důsledky, jaké by úspěch takového vymazávajícího kouzla měl na svět, a několikrát pochybuje o svém duševním zdraví, přijde mi, že je poháněn emocemi za hranicí běžnosti a tak trochu tím popírá racionální úsudek, který v knize taktéž prosazuje.
Právě zmiňovaná racionalita a další filosofické postoje jako důležitost vlastní individuality a jednání, tak jak chci já a ne jak ode mě očekává okolí, jsou několikrát rozebírány v mnohostránkových diskuzích. S některými se můžu ztotožnit, ale způsob jakým svou podávány mě oslovit nemohl. Místo aby z děje přímo vyplynuly, přednášejí hrdinové své názory v již zmíněných dlouhých diskuzích a jen bezděčně odkazují na často vypjaté dějové zvraty.
Vypadá to, že mnohadílné série si opravdu nemohou zachovat napětí a radost ze čtení jako u svých prvních dílů, kdy jsme s zatajeným dechem poznávali své hrdiny a celý autorův svět. I když si Čarodějnický oheň zachovává dobrou kvalitu vyprávění, děj má spád i poučí, zůstane kniha jenom průměrnou fantasy. Nezbývá jen doufat, že poslední bitva, která je už na spadnutí kolo Meče pravdy ukončí a autor bude moci vrhnout svojí kreativitu novým směrem.
Také překlad Čarodějnický oheň je trochu nevhodný. Stejným jménem bylo totiž dříve popisováno jiné kouzlo a ne Chainfire, jak stojí originální název a jak se nazývá zakletí mající na děj zásadní vliv.

Váša

About The Author

3 komentáře

  1. Marcus

    Necital som asi len posledny 4 knihy ( 2 casti) sagy Mec pravdy( aj ked planujem) a musim uznat ze mas pravdu. Ziadna dlhsia saga si nezachova to kuzlo prvych knih. Ale nie je sa comu cudovat pri tak rozsiahlom diele ako je toto. Richard musi zachadzat do krajnosti aby mal stale cim prekvapit a uputat, inak by bol jeho charakter nemenny a tym padom lahko predpokladatelny. jednoducho by sa stal nudnym a osuchanym hrdinom jednej skvelej sagy.

Leave a Reply