1) Ahoj. Mohl by ses na úvod čtenářům stručně představit?

Ahoj. Vašek Pravda, 36 let, v mládí propadnuvší fantastice obecně, tedy jak sci-fi, tak fantasy i dalším žánrům s fantazií. Kromě civilního povolání v jedné IT firmě, kde mám na starosti vzdělávací centrum, mám na starosti i největší con ve střední  východní Evropě a další fanouškovské aktivity, samozřejmě jako neplacený dobrovolník, bohužel :-).

2) Nejen mě, ale určitě i čtenáře by zajímalo, kde se zrodil nápad pořádat Festival Fantazie?

V roce 94 jsme založili SFK Avalon v Chotěboři, začali vydávat fanzin, jezdit na cony a samozřejmě se zrodila myšlenka si nějaký zorganizovat, protože jsem rád všechno organizoval. V roce 96 jsme pro sto lidí připravili víkendový Avalcon. V roce 97 už bylo 240 fanů a rostli jsme i Avalconem-Parconem 98. V roce 97 vnikla Liga Podpory Neofanů http://lpn.wz.cz, nyní se připravující na vzbuzení z hibernace. V rámci diskusí o podpoře fantastiky a nových fanoušků v roce 99 vznikl i nápad přejmenovat Avalcon na Festival Fantazie, postupně, aby si fanoušci zvykli a veřejnost hned podle názvu pochopila, o co jde. A FF postupně rostl, v názvu začal dominovat, až se Avalcon stal jen jednou z mnoha linií a letos se dostal tak, kam jsme chtěli, do linie pro původní fany oblibující tradiční cony a témata. Protože řada původních fanoušků růst FF nevítala a protože my sami jsme chtěli trochu zábavy (FF pro nás už zdaleka není zábavou, pracuju na něm v průměru 3 hodiny denně celý rok už od července), založili jsme ještě Avalcon Speciál www.avalcon.cz, který se usídlil na konci října.

 
3) Pokud bychom se ohlédli zpět, který z ročníku FF se ti zdál nejúspěšnější?

Ten letošní :-). Kromě zcela výjimečného Euroconu 02, jehož pořádání jsme vyhráli, bych vsadil na rok 2004 a na Avalcon Speciál 2005. FF04 byl menší po neúspěšném roce 03, kdy jsme zásadně měnili koncepci a přitom už neměli výhodu Euroconu, ale o to byl hladší průběh a my i účastníci jsme si ho užili tak, že loňský rok byl opět podstatně větší. Protože ale deště i zmatek v některých drobnostech (pozdní dodání placky, pomalé pálení speciálního CD do materiálů, pozdní dokončování programu na jednotlivé dny, …) hladkost FF05 narušily zejména na začátku, tedy na Parconu, pokládám FF04 za lepší.

4 Jakými hlavními změnami projde letošní ročník FF?

My už spíš myslíme, co budeme dělt za změny za rok, ale i letos došlo ke spoustě změna vylepšení, například registrace bude mnohem pohodlnější a rychlejší. Připravili jsme spoustu novinek, 10 novinek jsme si nadělili k desátému výročí FF.

č.1: Nové programové linie festivalu – Letopisy Narnie, Farscape a Futurama, Zeměmoří a Nikdykde, Japonsko, Mutant Con, Perry Rhodan.

č.2: Rozšíření programu o tři místnosti – "akvárium" v přízemí KD Junior pro 35 osob, klubovna v hale pro 60 osob a druhá klubovna pro 80 osob.

č.3: Festival Járy Cimrmana 30. 6. – 2. 7. s divadelním představením Švestka.

č.4: Výtvarná a fotografická soutěž Bestiář Fantastiky.

č.5: Letní tábor Harryho Pottera pro starší a pokročilé.

č.6: Hospůdka s venkovní zahrádkou, čepovaným pivem, bramboráčky a dalšími dobrotami.

č.7: PC herna se ve Sportovní hale přesune do hlavního sálu, Albi a Corfix herna do pingpongové herny a přibude tak jak počítačů (až 150 PC), tak i stolů pro hry.

č.8: Hlavní bar bude upraven a až do 22 hodin nekuřácký; od 22 hodin bude nekuřácký bar v hlavním sále Kulturního Domu, s projekcí, hudbou, kulečníkem, elektronickými šipkami a druhým fotbálkem.

č.9: Část hotelu Vysočina bude rekonstruována a bude zvýšena celková ubytovací kapacita v Chotěboři.

č.10: Spouštíme RSS kanál a FF Newsletter. Můžete tedy na svých stránkách mít denně novinky z přípravy FF a na FF budete mít možnost číst výtisky festivalových novin.

5) S ohledem na současné přípravy programu a vůbec všeho dalšího – jak odhaduješ letošní ročník?

Ztrátový kvůli neúspěšné propagaci na letní tábor Harry Pottera, který ale komplet musíme zaplatit tak jako tak. Se spoustou vychytávek. Dosud největší a asi i absolutním počtem předčí Euroco(1300), nemluvě o programu (přes 700 pořadů!)a dalších parametrech. Lépe připravený než loni. Lépe propagovaný. Spousta nových linií. A věřím, že i atmosféra bude skvělá.

 

6) Organizovat takovou akci je určitě složité a podílí se na ní hodně lidí. Chtěl bys někomu touto formou poděkovat ?

Nikdo, ani pořadatelé ostatních conů, si neumí ani zdaleka představit, jak je to náročné. Děkuji všem, kdo se podílejí, pomáhají a opakovaně mě nezklamávají. Pavlovi Bačkovskému, bez něj bych se na to vykašlal. Z jednotlivých linií Stargate Command za profi a přitom fanouškovský přístup k přípravě jejich linie. A mé ženě Janě, která to všechno šílenství akceptuje.

7) Dáváš si nějaké cíle ohledně pořádání FF do budoucna?

Jasně, přesun PC herny s 300 PC na zimní stadion, obsazení Sokolovny, zdvojnásobení počtu účastníků, historická linie přes celý FF, futurologicko technologicko military linie přes celý FF, otevření obecné seriálové linie i pro nefantastické, ale dobré seriály, podstatný krok směrem k filmovému světu – herci, režiséři, dabéři, … A abych tam jen přišel a užil si to jako návštěvník :-).

 

8) Na závěr dotaz čistě a jen na tebe. Jak jsi se dostal k fantasy žánru?

Amber. To je to klíčové slovo. Vzal mě víc než LOTR, tenkrát přišel ve vhodnější dobu. K fantastice jsem se dostal přes Vernea, Běhounka, komiksy v ABC, ruské autory, konkrétně k fantasy právě přes Zelaznyho Amber. Koneckonců podle něj se jmenuje klub i fanzin Zbraně Avalonu. Teď už nečtu nic, pořádání nedovoluje. Ale jednou se k těm nakoupeným knihám vrátím …

Zakladatel MFantasy magazínu

About The Author

Zakladatel MFantasy magazínu

Leave a Reply