200605171550_ffChotěboř, 30. června 2006 – Jedenáctý ročník Festivalu Fantazie začíná dnes v Chotěboři a potrvá až do neděle 9. července. Během těchto deseti dnů si budou moci jeho návštěvníci vybrat z více než 700 pořadů, které pro ně organizátoři připravili. Festival se zaměřuje především na sci-fi a fantasy žánry, ale letos bude jeho součástí také Festival Járy Cimrmana nebo Mistrovství České republiky v Dance Dance Revolution.

 

„Oproti loňskému ročníku čekáme navýšení počtu návštěvníků. Do této chvíle se jich přihlásilo bezmála 950 a dalších několik set se každoročně přihlásí až na místě,“ říká Václav Pravda, ředitel festivalu. Důvodem je rozšíření festivalového programu, ve kterém se letos poprvé objeví například Letopisy Narnie nebo již zmiňovaný Jára Cimrman. „Nejvíce fanoušků ale jako tradičně přijede na fenomény Stargate, Star Wars a Star Trek,“ doplňuje Pravda. Samozřejmostí je také Pán Prstenů, Harry Potter anebo Červený Trpaslík.

 

Oficiální zahájení festivalu se uskuteční dnes ve 21 hodin v chotěbořském kině, které bude v následujících dnech spolu s kulturním domem Junior centrem hlavního festivalového dění. Právě zde se odehraje velká část programu, který čítá přes sedm stovek pořadů. Kromě filmových a seriálových projekcí se jedná většinou o přednášky a diskuze, nedílnou součástí jsou také besedy s osobnostmi ze světa žánrů sci-fi a fantasy. Letos to bude například ruský režisér a trikový specialista Vlad Taupeš, známý ruský spisovatel Andrej Běljanin a hvězdou festivalu bude spisovatel Markus Heitz z Německa, autor fantasy románu Die Zwerge (Trpaslíci).

 

Více o Festivalu Fantazie:

Festival Fantazie pořádá od 30.6. do 9.7.2006 občanské sdružení SKF Avalon, který tuto akci připravuje v Chotěboři každoročně již od roku 1996. Pořadatelé kromě programu v několika souběžných programových liniích zajišťují také ubytování, stravování a dopravu do místa konání.

Program zahrnuje projekce filmů, seriálů a televizních dokumentů, hraní her všeho druhu, besedy se spisovateli, herci a výtvarníky, odborné i humorné přednášky odborníků, redaktorů a fanů. Dále do programu patří panelové diskuse, testy a soutěže, ceremoniály s vyhlášením výsledků literárních a jiných soutěží, autogramiády, výstavy, koncerty, divadla, Ples Fantazie s tombolou, literární dílna, volba Miss Avalcon, prodej a burza knih a her, sportovní aktivity.