Ritchie Blackmore je právem nazýván kytarovým virtuózem. Společně s Candice Night založili v roce 1997 hudební skupinu Blackmore’s Night. Jejich hudba je kombinací folku, rocku a renesanční hudby (já tomu říkám renesanční rock:).

Postupem času se ke skupině přidali další hudebníci. Ke kytaristovi Ritchiemu a zpěvačce Candice přibyly sborové zpěvačky Sisters of the Moon, klávesista Bard David of Larchmont, „multiinstrumentalistka“ Tudor Rose, basista Sir Robert of Normandy a Squire Malcolm of Lumley hrající na bicí. Ano, jeden ze znaků této kapely jsou jejich jména.

Poslech alba Fires at Midnight z roku 1999 na mě opravdu silně zapůsobil. Byla to moje první zkušenost s touto muzikou, takže jsem jí jako zarytý fantasta samozřejmě naprosto propadl. Ačkoliv jsem nerozuměl textům (ty si čtu až teď na webu:), měl jsem pocit, jako bych poslouchal příběh. Příběh malého dítěte, které stále roste a roste, v dospělého člověka.

První skladba Written in the Stars ve mně zanechala právě ten pocit dětské vtíravosti, melodičnosti a jakéhosi majestátu. Druhá skladba je pomník Bobu Dylanovi – jeho The Times They´re A Changin´. I Still Remember začíná velice zajímavým perským motivem, který plynule přechází v keltské dudy, ne nadarmo je Blackmore nazýván kytarový mág. Home Again je rytmická skladba do pohody, doma je prostě doma. A pak Crowning of the King – král přichází s velkou slávou a majestátem. Šestá, instrumentální skladba Fayre the Well ve mně vyvolala pocit jakési sklíčenosti. Bezstarostnost a dětství odchází, ale Fires At Midnight již oslavuje dobu, co přichází nyní. Tato skladba je dle mého názoru až příliš dlouhá, řekl bych, že si (hlavně v závěru) Blackmore příliš hraje. Balada Hanging Tree mi toho moc neřekla. Zato Storm se svým stále zrychlujícím rytmem je nádherná energetická sprcha. Jako když se schyluje k bitvě. A zase ty perské rytmy. Zatím někde jinde zní latinsky pohodová Midwinter’s Night. All Becouse of you je další z těch energický a rychlých písní. While Just for you a instrumentální Praetorius ve mně zanechaly spíše rozporuplnost. Zato smutná orientální Benzai-Ten a Village on the Sand – to jsou naprosto dokonalé skvosty. Zvlášťe Village on the Sand je opět tou energickou skladbou, kde se snoubí kouzelný hlas Candice s magickým uměním Ritchieho. A pak už zbývá jen Again Someday. Někdy nashledanou.

Celkově je Fires at Midnight průměrné album Blackmore’s Night v porovnání s ostatními alby, ale kdo si ho koupí, myslím, že se mu bude líbit, pokud má rád renesanční hudbu.

Oficiální stránka: http://www.blackmoresnight.com/
Audio ukázky: http://www.blackmoresnight.com/audio_clips.html

Fires At Midnight
(click to listen)


Mid Winter’s Night
click to listen)