Těm, co nevrátí se zpět

Hvězdami nebe poseté

zářilo jako zakleté.

A pod ním tančil hustý les

na rytmy větru tichý ples.

 

Mezi špičkami těch stromů

tyčila se střecha domu.

A v tom domě stálo křeslo.

Bylo pozdě, avšak přesto:

 

Muž tam seděl,

v oheň hleděl.

Oči pomalu zavíral,

stále do krbu však zíral.

 

Zamrkal a tiše vstal,

sednul ke stolu a psal…

Psal o tom, o čem vždy jen snil,

o snech, jenž by rád naplnil.

 

Psal o věcech,

po kterých toužil,

o snech,

kterými život prožil…

 

Psal pro všechny, co sní i ve dne.

Těm, co je jim malá Země.

Těm, co mají vlastní svět,

do kterého chtějí jet.

 

Těm, co klid v něm hledají,

jiné sny už nemají.

Těm, co chtějí s mečem stát,

za své srdce bojovat.

 

Těm, co mají koně, draky.

Co pobili skřetů mraky.

Těm, co chtějí v dáli jet.

Těm, co nevrátí se zpět…

 

 

 

Svíčka dohořela, zhasla.

Každá živá bytost žasla.

Nad starcových slov krásou,

jež duši jeho je spásou.

Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

16 komentářů

 1. Ayrin

  Ahojte vsetci na tejto stranke som len zopar dni ale uz teraz viem, ze celkovo tato stranka ponuka to co vsetci potrebujeme, a to je aspon kusok tej pravej fantazie. Vsetky vase basnicky, tie dobre aj zle zapadaju do tejto fantazie ako casti skladacky a preto chcem povedat, ze kazda jedna basen co je na tejto stranke stoji zato, lebo kazda jedna tato basen si najde toho svojho obdivovatela a ja obdivujem teraz prave teba lebo tato basen je ozaj krasna a suhlasim ze by mohla byt na uvodnej strane nejakej knihy, mozno raz tvojej =).

 2. Veronika

  Nevím jak ostatním, ale mě se tato básnička velmi líbí. Taky mám zemi, do které se chci vydat. A bojovat za srdce. Ale to asi každý kdo je na těchto stránkách.Ne? Právě proto jsme tu. A Hawk umí něco, co já ne. Umí poskládat slovíčka tak, aby se rýmovala. A to je velký dar. Vím to, protože sama to neumím. 🙂 Je to fakt užasná básnička. Doufám, že napíšeš další, Hawku.

  • Hawk

   To veronika: Moc děkuju. Nejdřív bych chtěl říct, že je to pravda-všichni jsme tu kvůli nějakému svému světu (třeba lepšímu než je tento). A proto tahle básnička všechny spojuje.
   A k tomu velkému daru: Není to o tom, jestli to někdo umí. Jde o to, jak moc chceš. Jak silná je touha dostat to ze sebe ven a taky hodně žáleží na cviku. Psát, psát, psát, to si pamatuj. Když se budeš snažit, budeš se zlepšovat. Určitě bych neřekl, že mám na to nějakej talent, jen jsem jednoho krásnýho dne dostal nápad napsat básničku (a snad všechny i/y jsem tam měl špatně a ještě k tomu se to nerýmovalo, ale to je jedno 🙂 bylo mi asi 7 nebo 8 ). A pak další a další. Nic jinýho v tom nehledej. Kolikrát jsi zkusila napsat básničku??? =)

   A další určitě napíšu a už jsem i napsal, to se neboj.

   • Yuyka

    jéééé, já si chcu přečíst tvoji první básniškuuuu!!
    A celkově k básním – já si pořád myslím, že kvalitou jsou nejlepší Hawranniny básně a pak se mi ještě strašně líbí básničky od Finvelie. Jakože, doufám, že se Hawk nijak neurazí nebo tak něco, ale jeho básně nepokládám za to nejlepší. I když jsou samozřejmě taky krásné;o)

   • Hawk

    Tak tu bych asi teď už ani nenašel 🙂
    Já se určitě neurazím, protože vím, že ti jejich styl musí být bližší (ostatně už jsi mi o tom říkala ne? a já zas říkal, že mám nejradši Gangleriho básničky)

Leave a Reply