Navěky… 

 

Život, Bytí, Vědomí, Smrt…

Znovu a znovu ho napadají úvahy

na stejné téma.

Je sám a medituje nad smyslem

života,                                          však

myšlenky víří, neustanou… 

 

Samotný, v míru a naprostém tichu,

na skále hory, aby byl sám,

pryč

od těch, co myslel, co říká, co chtěl

nechápou… 

 

Zlatavé nitky z oblohy kanou,

„Ten Zářící, to je náš Pán a Bůh.“    však

on nevěřil, nevěří těmto řečem,

jemu nic nedají, nic mu neřeknou,     řeči,

kdy před pravdou a poznáním

člověk utíká… 

 

Sluneční paprsky na zem plynou,

hřejí a život dávají

Snad něco je pravdy na víře ostatních?   – vždyť

jen díky Zářícímu na tomto světě

život se probudil…  

 

Pravda a Skutečnost, Magie – Sny

čemu věřit má, kam se obrátit

netuší.

Když den usíná, barvy hasnou, teplo se vytrácí,

paprsek poslední

zmizel…  

 

Byl to jen pocit? Sen? Kouzlo?

„Zemřel jsem už,

či jsem ještě živ?“

pomyslel si, když tu

najednou všechno pochopil

 

Život, Bytí, Vědomí, Smrt…

 

About The Author

32 komentářů

 1. Aldarix

  Alcile, chápu, že cítíš obrovskou potřebu nám všem říct jakou nemáme pravdu, ale zdá se mi, že jsi něco nepochopil. Memphis ti nabízela fórum a ty jsi jí to odsouhlasil. Dokonce i já jsem naznačoval (evidentně nedostatečně), že by se podobné diskuze měli řešit jinde, ne v komentářích ke článkům
  Takže mi promiň mou nechápavost, ale proč proboha nepíšeš na to fórum?!
  Takže, pokud chceš jakkoliv reagovat jdi na fórum. Pokud je nedokážeš najít, tady máš odkaz http://forum.mfantasy.org/viewtopic.php?t=4
  Memph is, jak se tak dívám, ti tam už připravila půdu. Tak běž a realizuj se.
  Doufám, že tohle pochopíš.

 2. Alcil

  No, na mém smyslu života je nejkrásnější, že za ním člověk nemusí vůbec jít, nemusí se jím řídit, protože i když za ním nejde, tak vlastně za ním jde, protože tím, že za ním nejde, pomáhá pokračování druhu či předání genetické informace.

 3. Váša

  koukám, že člověk se od ostaních tvorů liší schopností bezmezně se dohadovat :).
  Já na lidech oceňuju hlavně schopnost tvořit, hlavně krásu, která se například v MF objevuje ve formě umění převážně písemného, jako báseň Navěky.
  K čemu je přežití druhu, kultura všechno, oproti věčnosti a přesto se o to člověk i další zvířata furt snaží, a to je kouzelné.

  Mimochodem každý dekóduje zprávy z této diskuze skrze roky rozdílných zkušeností zachycených v dírami prolezlé paměti a pravděpodobně nikdo nedostává z vašeho komentáře zprávu, kterou jsme jím poslali. Naopak to může vést k smyčce omluv nebo přesvědčování, či hůže osočováním apod.

  No já si ještě jendou přečtu báseň a budu dumat nad jejím poselstvím.

 4. Aldarix

  …Jisté je, že tuto otázku nelze se 100% pravděpodobností zodpovědět pravdivě, jelikož ti, co to možná vědí, nejsou ve stavu, kdy by o tom mohli mluvit. Každý můžeme mít svůj názor, a každý z nás může mít pravdu. Ale to, že se o tom budeme hádat…tím nic nezměníme. Raději vstaňte a pokuste se splnit smysl života tak, jak jej vidíte vy.
  Báseň jako taková se mi velmi líbila a skládám Memhis hold. A takovej tip: Zkuste si to polohlasě recitovat při nějaké pomalejší mystické hudbě;-). Fakt super, odvedla jsi pěkné dílo.

 5. Aldarix

  Přečetl jsem si báseň "Navěky…" a nemohl jsem si nevšimnout zde přítomné diskuze obsahující v tu chvíli 27 komentářů. Tehdy jsem si ještě naivně myslel, že se vztahují k básni, která se zabývá smyslem bytí. Jak jsem se komentáři pročítal dál a dál, zjistil jsem, že k samotné básni toho moc není, spíš k tématu, kterým se zabývá. Alcil řekl svůj názor, Akoba také a stejně tak i Epic, Memphis a i jistý Silverflame. No a pokud se na diskuzi podíváte, zjistíte, že s nějvětší pravděpodobností toho druhého nepřesvědčíte o své pravdě. Alcil řekl svůj názor, vy ostatní taky, ale pak se to tady proměnilo tak trochu ve slovíčkaření, ze kterého nechci nikoho obviňovat. Takže si myslím, že by bylo lepší neplodnou diskuzi ukončit.
  A aby se neřeklo, také připojím svůj názor. Smysl života každý hledáme, a závisí jen a jen na nás v čem jej vidíme. Alcil v něm vidí rozmnožení druhu, předání genů a následnou smrt. Někdo jiný jakousi zkoušku či test před posmrtným životem. Jisté je….

 6. Alcil

  Memphis: to s těmi teritorii nebylo myšleno tak, jaks to pochopila. Záleží na důvodech, proč na mě namířil pistolí. Ale to už je jedno. Naštěstí moje smýšlení o smyslu života není žádnou společností diktováno, znám málo lidí s tímhle smýšlením (možná jednoho).
  Epic: kultura je jenom prostředek k zachování druhu. Na co má člověk?
  Jsem taky pro fórum

  • Memphis

   Smýšlení Ti nikdo nebere… myslet si koneckonců můžeme každý, co chceme. Je však otázkou, jestli tomu, co říkáš, také plně věříš, a co děláš pro to, aby se to dělo tak, jak věříš, že to má být. Fórum: ok, tam to můžeme rozebrat detailněji. Tady bychom už tuhle debatu o člověku a zvířectvu s rostlinstvem mohli opustit, přecejen je to o smyslu našeho života a o hodnocení a kritice básně.:)

  • Epic

   všiml jsem si, že dost často se snažíš chování člověka a zvířat dávat do jednoho pytle.
   základním odlišením lidí od zvířat je kultura, což je velice rozsáhlý pojem, ale zahrnuje vše, co si vymyslel člověk a co u zvířat nenajdeš.
   Až uvidíš psa, který bude hrát na kytaru a následně zastepuje, tak mi dej vědět.
   a pokud se tak silně držíš takových teorií, pak možná budeš znát definici smyslu života z pohledu evoluce:
   "Smysl života je rozmnožit se a zemřít".
   Nepříjde ti na této teorii něco dost divného? Člověk má na víc než jen to.

 7. Alcil

  Já chtěl jediný, já si třeba vyberu dva a na ty odpovím.
  Umělecká činnost – ve spoustě případů se umělecká činnost koná pro obživu, no, a ta nám pomáhá starat se o své potomky a platit daně. Dále je to zábava a bavíme se proto, abychom se zaměstnali, odpočívali a byli schopni pracovat a věnovat se zajišťování kontinuity druhu. Člověk je totiž vybaven mocnou zbraní k zachování svého druhu, a to rozumem. Ten má své výhody i nevýhody a jedna z nevýhod je nutnost stimulace skrz zábavu (nevýhoda z určitého pohledu, je to také výhoda). Dále se skrz umění identifikujeme a scházíme se s lidmi svým smýšlením nám blízkým a s těmito lidmi bychom se možná mohli ochotně v budoucnu spářit :-).
  Drogy- většinou jde opět o únik od práce a povinností, jako při zábavě. Dostáváme se k nim často přes kamarády, které jsme si našli podobně jako při mém vysvětlování o umění. Postupně však vznikne fyzická závislost, a to je nemoc, a ta nemá s pokračováním druhu nic společného.
  Další? (jedno až dvě)

  • Akoba

   S něčím souhlasím a s něčím ne. Souhlasím s tím, že člověk je vybaven rozumem, takže jsme se konečně dostali k tomu, že se opravdu nedá srovnávat ho s trubcem. Prostě to srovnávat nejde. Srovnáváš nesrovnatelné. Ale s tím uměním zase tak moc nesouhlasím. Odpočívat přeci mohu nicneděláním, nebo se bavit jen hraním her. Ano, namítneš, že ale mnozí lidé potřebují aktivní odpočinek a budeš v tom mít pravdu. Ale podle mě je to zase jen důkaz jeho odlišnosti od zvířat. Myslím si, že mnohé osoby jednají ne podle toho, jak je to nejlepší pro zachování jejich druhu, ale jak je jednat správné a to je někdy v rozporu. Jinak, co se týká těch drog (a jiných neřestí) tak jsi to sám naznačil – poškozujeme si sami úmyslně své zdraví se znalostí těchto následků – ano, to nemá s pokračováním druhu nic společného. Jinak, navrhuji se případně přesunout v diskuzi někam do fóra, protože jinak to tady Memphis pěkně přeplníme 🙂

 8. Alcil

  já nemluvím pouze o předání genetických informací, ale i zachování druhu. Jinak jsem řekl, že s ostatními tvory jdeme jinou cestou, ale za stejným cílem.
  Akoba: Dej mi jediný příklad lidské činnosti, která není pro zachování druhu či přenosu genetické informace.
  Memphis: Celý život květiny směřuje pouze k tomu předat svou genetickou informaci a zachovat svůj druh tím, že zplodí potomka. V přírodě je stejně krutosti jako v lidském světě. Já znám zvíře, co vynalezlo atomovou bombu – člověk. Atomovka byla vynalezena pouze pro bezpečnost jedné strany konfliktu. Prostě chtěli dál předávat svou genetickou informaci a mysleli, že jejich cesta vede k zachování lidského druhu. Chtěli mír (pro zachování lidského druhu).
  Když tak se mě zeptej na jednu věc, já na ní odpovím a pak se zeptej na další. Nebudu odpovídat na takové tuny otázek. 🙂

  • Akoba

   Jediný? Tak jich začnu hned celý výčet jen tak, co mě napadlo v této minutě: Psaní povídek, jiná literární, hudební, a jiná umělecká činnost, pomoc jiným lidem v nouzi, některé druhy sportu, překonávání nesmyslných rekordů, pití alkoholu, kouření, užívání drog, no, za minutu jsem toho vymyslel docela dost, jak ty dobré, tak špatné činnosti. Pokud bych se nad tím zamýšlel déle, tak by jich bylo třeba tisíc, nebo dva, ale moje časové fondy pro tuto činnost bohužel nemají kapacity, tak alespoň těchto pár příkladů.

  • Memphis

   Děkuji Ti, Alcile. Otázek máš dost na dlouhou dobu, nějak se s tím můžeš pokusit vypořádat:)
   Ponejprv nemohu souhlasit s Tvým názorem na atomovou bombu, promiň. Nemyslím si, že by byl člověk zvíře, přestože se tak někteří příslušníci našeho druhu chovají. Je živočich, tvor, to určitě, však pojmenování "zvířata" máme pro někoho jiného: členovci, hadi… Pokud byla atomovka vynalezena pouze pro bezpečnost jedné strany, jak mohla tato strana vědět, že se něco nepokazí? Tím by totiž mohlo zemřít tolik jejích vlastních občanů!
   Chtěli mír, měli válku. Někdo tvrdí, že jsou války zbytečné, jiný nesouhlasí a říká, že války a boje musí být, protože jinak by se lidé přemnožili. Války jsou také důležité pro lidi z důvodu, že je to příležitost pro sebeobětování a překonání sebe sama. Nepropaguji boje, jen zde podávám, co řekl někdo jiný. Několik různých názorů. Můžete si některý z nich vybrat a souhlasit s ním, můžete si vytvořit svůj vlastní…

  • Memphis

   Re: kytičky. Tedy… dle mého názoru květiny žijí spíše pro to, aby samy přežily, a jelikož jeden či dva příslušníci druhu nezaviní jeho vymření, pokud sami zemřou a my se zabýváme takovými, které žijí normálně ve volné přírodě, nemůžeme brát rozmnožování či nějakou potřebu pro zachování genetické informace za jejich hlavní smysl života. Ony nad tím sice nepřemýšlejí, však existují také druhy, které se za nepříznivých podmínek prostě nerozmnožují a samy si hledí toho, aby přežily (známo hlavně z živočišné říše). Či si snad myslíš, že zvířata v naprosto jim nevyhovujícím prostředí, což může nastat, o tom se nebudeme dohadovat (například přílivová vlna), kdy sama mají problémy se nějak, jakkoliv zachránit, se budou horečně snažit o zachování rodu (jejich vlastní přežití počítat nemůžeme, mohou být například právě tou katastrofou tak poznamenaná, že by už potomstvo mít nemohla) a přenos genetické informace? Představ si sám sebe… co bys v takové situaci dělal?…

 9. Alcil

  Všechny zákony, pomoci druhým a tak, to všechno je pro zachování druhu. Říkám, že jdeme s trubcem za stejným cílem, ne že jdeme stejnou cestou. Každá věc, kterou ve zdravém životě udělám, každá, je jenom pro to, abych zachoval svůj druh nebo předal dál svůj genetický kód.

  • Memphis

   Mám jednu otázku, Alcile: moc by mě zajímalo, která zvířata mají zákony, že nesmí zabít to druhé, nebo nějaký ohrožený druh. Která rostlina má přikázáno svými nařízeními, okolo které se smí popínat, kam smí růst který její trn, kde smí růst, zasemenit, kolik slunce smí využívat a jesti je její život maximálně ekologický, nezávadný,… Pověz mi, jak by to asi podle tebe vypadalo, kdyby se nějaká včelí královna najednou rozhodla vyhlásit válku sousednímu úlu? Jak? Jak by změnili své zákony? Jak by se potom chovali? Napadlo tě, že zvířata ani rostliny nemyslí tak, jako my? Že nepřemýšlí nad tím, komu kde co dluží, kdy mají ráno vstát, aby vše stihli, kdy na ně někdo svrhne atomovku… Ptám se: Které zvíře vymyslelo atomovou bombu, aby ji naprosto úmyslně a vědomě svrhlo na další zvířata? Které? Nemyslím si, že by jakýkoliv jiný druh než lidský mohl to, co my…

  • Akoba

   Ne, s tím opravdu nemohu souhlasit. Jsem přesvědčen, že člověk je schopen mnohých činností, které se zcela vymykají běžným činnostem živočišného druhu k jeho zachování. Prostě tvrdit, že je každá (a zdůrazňuješ že každá) činnost je pro zachování rodu je značně mylné. Je to sice individuální, ale myslím si, že většina opravdu ve svém životě dělá víc věcí, než jen předává genetické informace.

  • Akoba

   Zásadně nesouhlasím. Trubci nejsou schopní vyhlásit veřejnou sbírku, která zachrání životy příslušníků stejného, nebo jiného druhu na druhém konci planety, nejsou schopní vytáhnout tonoucího z vody a poskytnout mu první pomoc, nejsou schopní postavit se na stranu těch, kterým je ubližováno, nejsou schopní stanovit svému druhu zákony, které budou chránit nejen jeho příslušníky, ale i jiné druhy před tím jeho vlastním. Nejsou schopní soucitu, myšlení, lásky. Přiznávám, že nejsou vědomě schopni ani zlých skutků, kterých mnozí lidé ano, ale přesto si myslím, že mezi člověkem a zvířetem je rozdíl. Lidé pro mě znamenají více než nástroj k zachování rodu. Mám úctu k jejich životu a citům, aníž bych měl pocit, že tím projevuji neúctu k druhům jiným, nebo že se člověka snažím nadřazovat nad ostatními druhy.
   PS: A člověk je asi jediný živočišný druh, který se rozmnožuje placením daní. Ale to by zase jednou alespoň byla státní pokladna plná 🙂

   • Naovy Silverflame

    A co my vlastně víme o zvířatech? Víme, co si myslí, co cítí? Podle Tebe nic, ale s tím já bych si dovolil nesouhlasit. Nemůžeme dělat ze všech zvířat prvoky. Vyspělejší společenství zvířat mají své nepsané zákony. A když vezmu v potaz třeba delfína, zvíře které se svou inteligencí podle mě může rovnat člověku (a možná ho i přesahuje:) ). Proč neochočený delfín zachraňuje topícího se člověka nebo ho chrání před žraloky? Není to snad pomoc cizímu druhu? A proč nevytvořila to, co lidé? Zvířata jsou jinak stavěná a v první řadě na to nemají prostředky. Dokáží zase jiné neuvěřitelné věci.
    Tak asi tak z mého pohledu:)

   • Akoba

    Ale takto bychom mohli pokračovat do nekonečna. Já bych se zeptal, proč na to nemají ta zvířata prostředky a mohli bychom se dostat do dlouhé debaty. Ale Tvůj komentář mě tak trochu obviňuje z něčeho, co jsem nikdy neřekl a mám trochu pocit, že reaguje na něco, co já ve svém komentáři netvrdím. A tak je to vždy. Začali jsme trubci, proti čemuž jsem protestoval, jelikož to byl pokus o srovnávání něčeho, co prostě srovnávat nejde. Naznačil jsem ve svém komentáři, proč si myslím, že prostě jako trubci nejsme a už jsem tu upozorňován na mnohé vlastnosti nejrůznějších živočichů. Ale já jsem nikdy nepopíral, že zvířata dokáží jiné neuvěřitelné věci. Také jsem neřekl, že nic necítí. Naopak, samozřejmě cítí a proto si zaslouží ochranu před týráním a strádáním. Prostě rostlina není věc, zvíře není rostlina, stejně jako člověk není zvíře. Jinak, vyspělejší společenství zvířat mají své zákony. Ano souhlas, ale většinou je to zákon silnějšího. Máš teritorium-nikdo do něj nesmí-to je zákon. Pokud o

   • Akoba - pokrač.

    ovšem nepřijde někdo silnější. Ale pokud by k tobě do bytu přišel někdo silnější, tak neuznáš jeho sílu a neodejdeš, ale naopak se obrátíš na pomoc zákona. Takže jsem v podstatě reagoval právě na tvrzení ve výše uvedeném komentáři a žádným způsobem jsem v žádném případě nepopíral právo zvířat, trubců, rostlin ani lidí na svou existenci. Ale raději toho nechat, protože bychom se mohli dostat do velmi dlouhé debaty, jelikož mě napadá velká spousta odpovědí. Ono by to nevadilo, ale raději bych přecejen komentoval více dílo autorky této skvělé básně, než aby se to točilo více o komentářích na komentáře 🙂

   • Naovy Silverflame

    Jestli to vyznělo jako útok, tak to se omlovám, nebylo to tak myšleno:) Je moje chyba, že jsem si nevšinl, že mluvíš jen o trubcích, ale i tak vidím, že by to byla opravdu dlooouhá debata a tak radši přehodím vyhybku na jinou kolej… Báseň se mi opravdu líbí. Zajímavý styl i skladba, stejně jako téma. To ale asi nemusím zdůrazňovat, když se kolem rozproudila taková diskuse:)

   • Akoba

    Není proč se omlouvat, v žádném případě to jako útok neberu, a myslím, že i Memphis nám tu naší debatu odpustí, protože právě to, že jsme tady diskutovali je trochu důkazem toho, že její báseň je opravdu o něčem, že je zajímavá a v tom s Tebou zcela naprosto souhlasím.

 10. Alcil

  Já na smysl života už dávno přišel. Je to stejné jako u jiných tvorů. Předat dál svou genetickou informaci či, možná lépe řečeno, zasloužit se o pokračování svého druhu. Tak nám to nadefinovala příroda a já se to žádnými filozofickými úvahami nepokouším změnit.

 11. Yuyka

  Mně se to docela líbí… asi nebudu sama, když poznamenám, že smysl života je naprosto nevyčerpatelné téma a dalo by se o něm psát celé svazky knih. A i když popíšete třeba tunu papíru, stejně nebudete vědět o nic víc než na začátku… můžete začít znovu… pak zase.. a zase. A kde smysl života pak najdete? Když budete jenom psát a psát? Smysl života najdete v jeho hledání?
  Nebo je smyslem života… smrt?

Leave a Reply