Pokud je toto dílko pro vás prvním seznámením s kolibřím vydáním knih od Tritonu, tak jako pro mne, určitě se mnou budete souhlasit, že i přes počáteční nedůvěru, se tato knížečka čte velmi dobře. Teď nehodnotím její literární kvalitu, ale prostý fakt, že jsem i přes velmi malý rozměr neměl problém s velikostí písma ani se zalomením textu.

Desítka nás zavádí do slovanského prostředí a doby, kdy byla naše země pod nadvládou různých knížat. Hlavní hrdina Herald mohl patřit k nejmocnějším mužům knížectví, ale odmítl způsob, kterým mohl své postavení získat. A byl po zásluze potrestán. Jeho rodina byla vyvražděna, dům spálen a on sám unikl smrti jen čirou náhodou. To, že přežil v něm zažehlo spalující plamenný žár pomsty. Jediným smysl jeho života se tal stala odplata, kterou musí vykonat i za cenu vlastního života na těch, kteří způsobili jeho tragédii. Těch mužů bylo deset a děj povídky se začíná odehrávat ve chvíli, kdy je krev sedmého ředěna podzimním deštěm.
Děj povídky se ubírá plynule a lineárně kupředu, bez jediného nudného místa. Přestože smyslem Heraldova života se stala krvavá pomsta, není ani v nejmenším pochyb o tom, komu patří autorčiny sympatie ( a ostatně moje také ). Osobně už jsem si také zvykl, že současné fantasy autorky, a Alexandra Pavelková není vyjímkou, se vůbec nebojí krve. A tak ani v této povídce není nouze o souboje na meče a jejich krvavá vyvrcholení. Desítka rozhodně stojí za přečtení.

Výše se zmiňuji o tom, že se povídka odehrává ve slovanském prostředí. Je to tak, i když obálka knížky s dvojicí templářů jedoucích na jednom koni může být lehce zavádějící. Je to proto, že Desítka vyšla již v roce 2004 jako součást sborníku Čas psanců a právě z něj přebrala titulní ilustraci.

Jindra Henry Střelec

About The Author

Jindra Henry Střelec

Leave a Reply