Nemám rád zdlouhavé úvody, které vám stejně nic neřeknou a pouze plní řádky neúspěšných plátků. Proto opravdu rád mířím rovnou k věci a nerad chodím kolem horké kaše. Stejně jako jedna parta úžasných stvoření. Pokud se nepletu, říkají si trpaslíci a najdete je někde po horách. No, asi tuhle kumpanii všichni dobře znáte, takže k věci.
   Už jsem se mnohokrát setkal s otázkou, jak je to vlastně s trpaslíky a jejich rozmnožováním. Pravdou je, že vám málo kdo dosvědčí, že viděl trpaslici. Tedy ženu. Existuje hned několik teorií, kde se vůbec trpaslíci berou. Někdo tvrdí, že naprosto bez problému vyskakují z kamene. To je samozřejmě naprostá hloupost. Pokud by trpaslíci vyskakovali z kamení, pak by ty šutry museli mít i jména. Většina trpaslíku má hned po svém jménu vyzvedá i jméno svého otce. A věřím, že trpaslíci mají všech pět pohromadě a nebudou kamenům dávat jména a prohlašovat je za své otce.
   Někde jsem také zaslechl, že trpaslice nedělají nic jiného, než jen rodí. Takže vlastně utvářejí něco jako velké líhně. To už je opravdu přitažené za pačesy. Pokud má trpaslice aspoň poloviční sílu co trpaslík, určitě by se nenechala takto ponižovat. No jen si to přiznejme, co může být horšího než parta nasupených rodiček bojující za svou čest.
   Naprostým bludem v této otázce je teorie, že trpaslíci se prostě nerodí. Pouze umírají. Myslím, že k tomu není třeba žádných slov a toho, kdo roznáší takové nesmysli by měli na několik životů zavřít do trpasličí štoly.
   A jak je to tedy s trpaslíky doopravdy. Samozřejmě existují trpaslice a stejně jako jiné samice se starají o domov a mláďata. Pro svět je to velkým tajemstvím hlavně z několika prostých důvodů. Trpaslík si nad pivem v hostinci nestěžuje na to, jak mu „stará“ dneska špatně vaří. Stejně tak se nikdy nevytahuje s tím, když si nějakou trpaslici bere za ženu. Za žádných okolností si na návštěvu nevezme svou rodinu. Po kapsách nenosí obrázek své milované kreslený úhlem. PrávěTrppaslíci díky těmto věcem je pro ostatní zachování trpasličího rodu velkým otazníkem. Stejně jako to, proč trpaslíci o svých ženách nemluví, což ovšem přichází na řadu až poté, co se zjistí, že nějaké ženy vůbec mají.

   Když už je řeč o trpaslících, nemůžeme opomenout jejich skvělé pivo, o kterém se snad píšou i romány. Básně jsou naprostou samozřejmostí. Ovšem zde nebudu vyzdvihávat jejich skvělý mok. Právě naopak. Podívám se na zoubek celé téhle záležitosti.
   Kolem trpaslíků a jejich piva je opět různá spousta pověstí a příběhů, které jsou si občas hodně nepodobné. Teď ovšem nebudu mluvit o každé zvlášť, ale rád bych vyzdvihnul jednu, která je mi opravdu velmi blízká a nemůžu jinak, než s ní souhlasit. Rozhodně ji nechci nikomu vnucovat.
   Trpaslíci vlastně o pivu neměli skoro ani ponětí. K pivu je později navedli, ale co bylo předtím. Trpaslíci zásadně chlastali jenom tvrdé. Naprosto nehorázně tvrdý horalský mok, který by bez větších problémů skolil i krávu. Přesné složení tohoto oblbováku se nepodařilo nikomu zjistit. Většina „znalců“, co tento mok „zkoumala“, už dále neměla potřebu si z někým povídat a vrátit se do normálního života. Trpaslíci měli opravdu tvrdé pití. Věděli, že lidé pijí něco čemu říkají pivo, ale po jeho vyzkoušení usoudili, že je to jako pít vodu z řeky – zažene žízeň, ale neožere. Proto o pivo nikdy nejevili zájem. Ovšem nebyli by to vynalézaví trpaslíci prahnoucí po zlatu a penězích, kdyby se na pivu nepokusili zbohatnout. Zpočátku to nevypadalo moc dobře. Trpaslíci jednoduše nemohli přijít na kloub výrobě piva a samotnému pěstování plodin na jeho výrobu, i když o ní byli od lidí značně poučeni. Opět by to nebyli trpaslíci, aby tuhle svízel prostě nějak jednoduše nevyřešili. Jednoznačně zavrhli možnost, že pivo budou vyrábět a došli k závěru: Pokud nejde pivo vyrobit, musíme to stávající vylepšit. Uznejte sami, že trpaslíci v té hlavě opravdu něco mají. Takže experimentovat s lidským pivem, které si kupovali. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Na jedné z častých bujarých oslav trpaslíků došlo na míchání piva s jejich opravdu tvrdým mokem. A trpaslíci přišli na to, jak udělat z obyčejného piva všemi uznávané a nejtvrdší trpasličí pivo. To jen dokazuje jak jsou trpaslíci velmi vynalézaví. Jejich cesta k bohatství je, těžce a pomalu přes velkou skálu, ale v tomto případě to bylo, mazaně a rychle, zlatem nacpali plné pytle. 

   K trpaslíkům je opravdu hodně co říci, ale myslím, že by nebyli zrovna nadšení, kdybych to na ně vyzvonil všechno, už tak to mám u nich dost zavařený. Takže snad někdy příště, ale už ne s trpaslíky, ale třeba s elfy, hobity nebo skřety. No uvidíme.

Albrecht Všeznal

About The Author

10 komentářů

Leave a Reply