Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Tim Burton’s Corpse Bride

2005


Tim Burton patří k nejvýznamnějším režisérům současné filmové produkce. Určitě si vzpomenete na jeho Ospalou díru, Střihorukého Edwarda nebo nedávno do kin uvedený film Karlík a továrna na čokoládu. Na loutkovém filmu Mrtvá nevěsta pracoval přes deset let, tedy od té doby, co dokončil svůj loutkový muzikálový horor Nightmare before Christmas (Předvánoční noční můra), který však v naší zemičce nemáte možnost legálně sehnat.


Zápletka je jednoduchá, stejně jako je jednoduchý celý děj filmu. Viktoriánské městečko viktoriánské Anglie se připravuje na svatbu Viktora van Dorta a Viktorie Everglothové. Van Dortovi mají peníze z prodeje ryb, ale potřebovali by vyšší společenské postavení, naopak Everglothovi mají vysoké společenské postavení, ale jejich rodinný trezor zeje prázdnotou (a pavučinami). Svatba je pro obě strany výhodná a i když se Viktor s Viktorií nikdy dříve neviděli, nakonec si padnou do oka.

Viktor se ovšem na zkoušce svatby cítí dost nervózní a způsobí i menší katastrofu. Vypravuje se tedy do nedalekého lesa, kde si nacvičuje svatební rituál sám. Omylem však nasadí snubní prsten na ruku mrtvé nevěsty, o které si myslel, že to byl klacek. Mrtvá nevěsta po krátké honičce odvádí mladého Viktora do země mrtvých. Země mrtvých je sice morbidní, ale veselé místo pro „život“. Je to vlastně nekončící párty při kapele kostlivců (příběh o osudu mrtvé nevěsty je dle mého názoru nejlepší výstup celého filmu), obsluze francouzského číšníka, jenž se skládá jen z hlavy a nožiček, a pokrmů připravovaných nemrtvými kuchařkami. Mrtvá nevěsta se samozřejmě chce za Viktora vdát a nenechá si to ničím rozmluvit. Viktor miluje Viktorii, ale časem pozná, že i mrtvá nevěsta má své charisma a je hodná. No, tak ta zápletka možná zas tak jednoduchá není.

Mrtvá nevěsta je poměrně krátký film, ale stojí za to. Burton se mořil s loutkami přes deset let a musím konstatovat, že ten obětovaný čas za to stál. Čekáte-li, že loutky se budou pohybovat trhaně a budou naprosto prkenné, zklamu vás. Burton dovedl své dílo téměř k dokonalosti a loutky se skutečně pohybují přirozeně a gestikulují také přesně. Nejlepší vizuální efekt je však kontrast mezi šedivou, ponurou a přísnou zemí živých (obzvlášť ze začátku jsem měl pocit, že se dívám na černobílý film) a pestrobarevnou a bezesporu příjemnou říší smrti.

Mluvené slovo a písničky jsou víceméně v rovnováze a hudba je navíc dokonalá. Však ji měl také na starosti skladatel Danny Elfman, Burtonův dlouholetý přítel. Nebude nouze o klasické pianistické skladby, ale v podsvětí dávají přednost spíše jazzu. Viktora mluví další Burtonův dlouholetý spolupracovník Johny Depp. V roli Viktorie pak uslyšíte Naomi Watson a mrtvou nevěstu Emily namluvila Helena Bonham-Carter, Burtonova přítelkyně.


Bojíte se rádi? A bavíte? Máte rádi pohádky? Rozpadající se kostlivce? Štvou vás akční filmy plné krve? Milujete Tima Burtona? Smrt? Pak si pohádku inspirovanou ruskou legendou určitě sežeňte. Skvěle se pobavíte. Nesnášíte horory? A pohádky taky? Raději se podvolíte hlavnímu proudu? Nenávidíte Tima Burtona? Jste zapřísáhlý(á) viktoriánec? Pak tedy ruce pryč.

Já byl s tímto skvostným dílkem naprosto spokojen a vřele jej doporučuji všem, kteří se v předchozím odstavci našli na začátku. Navíc závěrečná svatba celého příběhu stojí za to.

95 %

Gem Signor

Tim Burton patří k nejvýznamnějším režisérům současné filmové produkce. Určitě si vzpomenete na jeho Ospalou díru, Střihorukého Edwarda nebo nedávno do kin uvedený film Karlík a továrna na čokoládu. Na loutkovém filmu Mrtvá nevěsta pracoval přes deset let, tedy od té doby, co dokončil svůj loutkový muzikálový horor Nightmare before Christmas (Předvánoční noční můra), který však v naší zemičce nemáte možnost legálně sehnat.