Režie: Mike Newel

Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Robbie Coltrane, Michael Gambon, Maggie Smith, Ralph Fiennes, Jason Isaacs, Miranda Richardson, Gary Olejan

V mrazivém prosinci do našich kin dorazil anglický snímek Harry Potter a Ohnivý pohár, natočený podle stejnojmenné knihy J.K.Rowlingové. Mnoho čtenářů předlohy jej očekávalo s mrazením v zádech, které nebylo vyvolané jen prosincovým počasím.

Harry Potter se vrací do Bradavic a čeká ho zatím nejtěžší rok v Bradavicích. Koná se totiž turnaj Tří kouzelnických škol. V soutěži budou Krásnohůlky, za které nastupuje Fleur Delacourová; Kruval, za který bude bojovat Viktor Krum, student a zároveň chytač Bulharského týmu na MS ve famfrpálu.

Čest bradavic budou hájit hned dva studenti. Prvním z nich je Cedric Diggory, student Mrzimorské koleje a tím druhým je překvapivě Harry. Nikdo neví jak je to možné, za každou školu měl nastoupit jen jeden šampion. K údivu všech se Harry dostal do turnaje, i když nebyl dostatečně starý. To nikoho nepotěšilo…

Hned po prvních pár vteřinách na vás padne atmosféra filmu, tolik odlišná od prvního dílu. Neočekávejte další pohled na klidnou Zobí ulici, připravte se na lebky, hroby a jednoho velkého hada.

Zvukový doprovod snímku je naprosto ohromující. Vykresluje a podtrhuje atmosféru vytvořenou skvělou kamerou. Je jen škoda, že se toho film nedrží až do konce. Vznikl by pak podle mě nejlepší díl Harryho. Režisér však zvolil metodu střídaní hutné atmosféry
s odlehčujícími chvilkami, plnými pohledů, a narážek. Což se mě osobně nelíbí, ale zase to film zpřístupňuje mladším divákům.

Děj je oproti knize silně upraven, a to tak, že některé události se dějí jinde a naráz (ve filmu zcela chybí Dursleyovi).

Například mistrovství světa ve famfrpálu je tak nehorázně ořezané, že z něj prakticky nic neuvidíte krom stanového tábora, ohromných tribun a nástupu obou mužstev. Výčet vynechaných, nebo změněných scén by byl na samostatný článek.

Střih a prolínaní některých scén mi občas připadne až násilné a nepřirozené, v tomto byl daleko lepší Vězeň z Azkabanu režírovaný Alfonsem Cuarónem, který byl plný nápaditých prolnutí scén.

Co mě zklamalo byly detaily- Místo pergamenů používají studenti linkované sešity, obrazy se většinou ani nehýbou a o takových věcech na pozadí, jako ve třetím díle, si můžete nechat jen zdát. Ovšem krom zklamání v detailech jsem byl některými i potěšen. Seslání Znamení zla je dovedené k dokonalosti a je skoro děsivé, jak se rozpíná na obloze. Kledba Avada Kedavra je na tom stejně.

 

Krom toho je v ději pár věcí, které knize neodpovídají vůbec a jsem zvědav jak na to navážou třeba pátý film, když čtyřku tak ořezali (doufám, že tento trend nebude v dalších dílech pokračovat.)

Závěrem bych řekl, že čtyřka není nejhorším filmem série. Dle mě se řadí na druhé místo hned za Vězně z Azkabanu, který ji porazil hlavně z hlediska atmosféričnosti.

Ovšem, pokud nevezmeme v potaz věrnost předloze, ale um ztvárnit děj tak tlusté knihy na plátno, povede jasně díly čtvrtý. Protože to co předvedli, byť za cenu změn, je ohromující.

Některé nové postavy či staronové postavy

Ve čtvrtém díle se objevují další nové postavy. Dovolil bych si k několika z nich kratičký komentář.

Profesor Alastor „Pošuk“ Moody

Bystrozor-lovec černokněžníků, kterému „šplouchá na maják“. Jedna z nejlepších postav ve filmu, i přes to, že není zcela věrná předloze.

Barty Skrk junior

Tohle je člověk, kterého by jste v noci na ulici potkat nechtěli… věřte mi. Dle mě druhá nej. postava.

Cho Changová a Fleur Delacourová

Jedna je studentkou Havraspárské koleje a Harryho tajnou láskou, druhá je jeho protivnicí v turnaji. Hádejte která je která;-)

Sirus Black v krbu Nebelvírské společenské místnosti

Tichošlápek se ve filmu objeví jen jednou a to v této scéně, kde Harryho varuje před „ďábly“ Bradavicích.

Igor Karkarov

Ředitel Kruvalské školy, bývalý Smrtijed propuštěný z Azkabanu výměnou za udání svých společníků. Podle Siruse je Smrtijed Smrtijedem vždy; a už nikdy jinak…

Jen tak mimochodem: Čistěte si zuby, jinak skončíte jako on.

Fred a George

Tak schválně kdo je kdo? Ve čtyřce se dvojčata projevují jako opravdoví uličníci, jejich postavy zde dostali více prostoru než dříve, což je plus.

Voldemort

Dlouho jsem přemýšlel, jestli sem dát obrázek Pána zla, nakonec jsem však došel k závěru, že bude lepší, když si počkáte. O to překvapení vás nemohu připravit.

Krom toho ve filmu chybí dost postav z knihy (Domácí skřítkové, duchové, Ludo Pytloun…). Severus Snape ve filmu je, ale více-méně jím profičí stejně jako McGonnagalová a další. Ten Snape mě mrzí, byl má oblíbená postava.


Verdikt: Nechci dávat nějaké přesné bodové hodnocení, je na vás aby jste posoudili, jak moc se film povedl. Pokud vám však mohu něco doporučit, běžte do kina na verzi s titulky, která je nesrovnatelně lepší. Měl jsem možnost srovnat a český dabing je (ač to říkám nerad) opravdu slabý.