Juliet Marillier – Syn stínů (Son of the Shadows)

  Náhodou se mi do rukou dostala kniha u nás zatím nevydáváné novozélandské autorky Juliet Marillier – Syn stínů. Otevřel jsem ji a začetl se do prvních řádků a jen z obtížemi jsem si dopřával pauz, než pod mýma očima zmizelo všech 654 stran. Je to sice s podivem, protože ta kniha snad obsahuje vše, co nemám rád – zdlouhavé popisy a hrdinka vykládá karty na stůl příliš rychle, snad všechno, co jsem předpokládal se stalo – přesto přeze všechno z toho spisovatelka dokázala udělat úctyhodnou kompozici, která mi vzala dech (a několik večerů četby).

   Liadan žije poklidným životem dospívajícího dítěte v samotném srdci lesů kolem Sevenwaters (Sedmiříčí) a trápí jí tak jedině koho si její sestra vezme za manžela. Než se naděje události však začnou dostávat dramatický spád. To všechno kvůli nebezpečným tajemstvím navždy uvavřeným v myšlenkách příbuzných (o jejich dobrodružstvím zřejmě rozprávěla první kniha ságy). Na první tajnosti se nabalily další a Liadan je brzy v samém středu příběhu, který se pomalu rozhodl krást lidské životy. Potom se dívka střetává Tetovaného muže, nenáviděného v celém Irsku, a hluboko v jeho pokřivené duši nalézá semínko dobroty. Když ještě smrt nešetrně zasáhne do centra její rodiny a mocný nápadník se otevře nenávistí, poté co jej odmítla, snad ani bohové nedokážou ochránit starodávné lesní panství. Dokáže si s tím hrdinka poradit?

 

   Celá kniha je z pohledu pouze jedné jediné hrdinky, ale skrze ní se podíváme na osudy nespočtu dalších lidí. Příběh skrývá napětí, intriky, pohled do světa keltských bohů a i magie je zabudovaná jako nedílná součást našeho světa, ale především je smutný. Kromě prvních stran nejdete jen málo veselých okamžiků, a i když by aktéři mohli rozdávat hrsti štěstí, autorka tomu chtěla jinak. Možná, že přávě to činí Syna stínů velkolepým dílem.

  ! Jedinou nevýhodou je dostupnost pouze v anglickém a co vím i německém jazyce a nezbývá než doufat, že jednou kniha přijde i k nám.

 

  Ještě si dovolím pár slov o autorce.

 Juliet Marillier se narodila v Dunedinu na Novém Zélandu, v městě s silnou skotskou tradicí. V současné době žije v Austrálii a kromě práce pro vládu na částečný úvazek a psaní se věnuje i své zahrádce, kde převažují bylinky, a druidské tradici. Vydalu už šest románů a další se v brzku chystají.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Váša

About The Author

Leave a Reply