Tak už se stává skoro tradicí, že čtu knihy, jejichž vydání se u nás v dohlednu nechystá. Abych vás trochu navnadil, až jednou ten okamžik přijde a Černí koně pro krále budou vydaní i u nás, přečtěte si následující recenzi!

  Po smrti svého otce se dostává mladý Galwyn Varianus do služeb svého strýce, jenž s obchodní bárkou brázdí evropská moře. Avšak jeho pravou láskou nejsou mořští oři, nýbrž ti pozemští. Proto prchne ze strýcovy lodi, aby se přidal k poslání Artuše a pomohl mu dovést do Anglie černé lybijské hřebce, s jejichž pomocí chce tehdy ještě britský hrabě zahnat Sasy zpět do moře.    

 

        Galwyn je mu opravdu nápomocný, neboť kromě umění s koňmi vládne i mnoha jazyky a snadno se učí novým. Majestátné koně se podaří do Británie dovést a mladý učeň přichází na farmu, kde jsou cvičeni. „Bez kopyt není koně,“ praví podkováři již od těchto časů, a opravdu pouští hřebci zvyklí na píšečné pláně, nebudou dobře snášet podmáčené anglické cesty. A bylo třeba vynalézt „koňské sandály.“  

 Galwyn je zasvědcen i do tohoto umění a jeho podkovy budou mít ve válce váhu stovek mužů. Jediným jeho osobním problémem zůstává Iswy, zneuctěný mladík prahnoucí po pomstě. Ten by mohl ohrozit Artušova prvního koně i jeho podkováře. 

Černí koně pro krále je pohodové čtění na tmavý zimní večer. Vrací nás do doby před již tolikrát omílanou Artušovou slávou. Anne McCaffrey nechtěla nikdy psát o tomto slavném králi, avšak když dostala možnost ukázat i jinou stránku této legendy, neváhala. Strávila dokonce několik týdnů ve společnosti mistrů kovářů a s historiky procházela staroanglická poselství.  

 Černí koně pro krále jsou spíš pohádkou, naivním příběhem, kde hrdinům vše vychází, kdežto záporáci jsou špatní ve všech směrech. Kniha je příběh, jenž vás zasvětí do umění podkovářů a chovu koní vůbec.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Váša

About The Author

Leave a Reply