ZABÍJEČ TROLŮ

(Trollslayer)

 

 

Úvodem něco o Williamu Kingovi, autorovi této báječné knihy.

 

 

William John King – narozen ve Stranraeru ve Skotsku, 7.12.1959, jako prvorozený z pěti sourozenců. Chodil na základní školu Dalrymple a poté na Stranraerskou akademii, kde vynikal v akademických studiích, v plavání a šachách. Získal diplom z latiny a řečtiny, pak šel na univerzitu do Edinburghu studovat angličtinu (1977). Tam poznal, kromě rozptýlení u piva, divokých večírků a ještě divočejších slečen, hru Dungeons and Dragons. Tak skončila jeho zářivá kariéra studenta a začala 25ti letá posedlost s hraním, která naštěstí pro něho, ho postavila na dobré místo pro jeho možnou další profesi. Trvalo mu chvíli, než zjistil, že tato profese je obtížná. Vystřídal celou řadu různých zaměstnání – od dělníka po státního zaměstnance. Nakonec našel ideální kompromis mezi jeho láskami – psaním a hraním. Bill začal v roce 1989 pracovat pro Games Workshop a od té doby pro ně dál pracuje. Někdy v uplynulých 12ti letech si také našel čas na načrtnutí pár komiksů a založení vlastní společnosti, ale nyní se soustředí pouze na své psaní. Napsal již přes 20 povídek, většinou ze světa Warhammeru Fantasy nebo Warhammeru 40000, které vyšly v časopisech Inferno a White Dwarf, sedmidílnou ságu o trollbijcovi Gotrekovi a jeho pomocníkovi Felixu Jaegerovi ze světa Warhammeru Fantasy (Trollslayer, Skavenslayer, Daemonslayer, Dragonslayer, Beastslayer, Vampireslayer a Giantslayer), 4 díly o mariňákovi Ragnarovi – Space wolf, Ragnar’s Claw, Gray Hunter, Wulf Blade (W 40k), knihu o Eldárech Farseer (W 40k) a mnohé další práce. U nás česky vyšly všechny knihy o Gotrekovi – Zabíječ trollů, skavenů, démonů, draků, bestií, upírů a obrů, 3 o Ragnarovi – Hvězdný vlk, Ragnarův spár a Šedý lovec, a nakladatelství Polaris (které vydalo všechny zmiňované tituly) chystá také poslední díl – Vlčí břit.

       Povolání mu zcela vyhovuje(a komu z nás by nevyhovovalo, že?), protože mu dovoluje vzít svou práci s sebou kamkoliv jde – procestoval již Evropu a Asii, a navštívil také Austrálii a USA. King nyní žije v Praze, kde si užívá společenské smetánky a píše další dobrodružství pro pobavení nás všech.

 

 

Převzato z internetových stránek www.trollslayer.net

 

                                                                                                         (na překladu zapracoval Michal H., díky)

       

        Nyní už k samotné knize. Je první ze sedmi knih, které mapují dobrodružství trpasličího trollobijce Gotreka Gurnissona a zapisovatele jeho slavné smrti Felixe Jaegra, spadá do žánru Darkfantasy. Kniha je z prostředí světa Warhammeru, je vlastně souborem sedmi povídek, které na sebe časově navazují.

        Autor je dle mého mistrem v popisu bojů, Zabíječ trolů je doslova protkán akčními scénami, ne však nijak násilně a neopodstatněně. Příznivci akce si tedy přijdou na své. Tato kniha je vpravdě trochu jednoduší čtení, ne však horší. Postavy trpaslíka Gotreka a člověka Jaegra jsou vyvážené a King velmi dobře vystihuje jejich charakter. Trpaslík je bojechtivý a touží po hrdinné smrti, naproti tomu Felix Jaeger je člověk se všemi svými chybami i ctnostmi, často má strach z nadcházejících soubojů, ale bojuje s ním a snaží se dostát slibu, který dal trpaslíkovi.

         Je velice těžké popisovat knihu, která je složena z povídek, proto raději doporučuji, aby jste si ji přečetli sami. Zaručuji, že nezklame ty, kterým se líbí propracovaná akce a trochu netypičtí fantasy hrdinové. Já osobně jsem četl všech sedm knih a na Kinga nedám dopustit, kolují zvěsti, že se chystají další dva díly Gotrekových a Felixových cest.