Sny už nejsou to co dřív,

když jsem ráda chodila spát,

jen sny to byly dřív

sny,z nichž nebylo co brát.

 

Jako každé dítě,

mé sny byly lehké,

jak barevné nitě.

Noční můry byly křehké,

vždy rozbilo je svítání

a te´d je všechno jiné,

už to není snové létání,

ze snů se teď  řine

samé divné přiznání.

 

To přiznání je budoucnost,

minulost a pravda.

A sází stále na vroucnost,

s níž poselství mi dává.

 

Ano,vídám ve snech lidi,

osud,strach i radost,

vidím stáří ospalé

i radostnou mladost.

 

Ale já vím,že to není sen,

že všechno je to pravda

a tento fakt mi nejeden

důvod k strachu zavdá.

 

 Závidím těm,

kteří mají dobrý spánek

a v něm jen a jen

lehoulinký vánek.

 

Avšak já mám také štěstí,

když spím,

mé sny pravdu věští.

Své rány strachu zahojím

a už se vážně nebojím.

 

A tak mi věřte,nebo ne

vím,co stane se a nestane.

A ač to možná nechápete,

v tomhle je můj klid.

Tak už v básních netápejte,

běžte radši snít!

Finvelia

About The Author

46 komentářů

 1. Tentimórwen

  Omlouvám se všem,ale tuhle debatu dokončíme tady:).Je mi jedno,podle jakého vzoru je porozumnění,tyhle řeči vážně nemám ráda……Když je mo TO jedno,tak je mi jedno i ten určitý člověk,který TO dělá.A že je mi jedno neznamená,že ho klidně nechám umřít-právě naopak-znamená to,že ho klidně nechám žít……….Protožže ze mě se časem stejně zblázní každý,kdo mi není jedno,třeba Fin by o tom mohla vyprávět…………Tohle je fakt na dlouhý povídání,škoda,že máme jen minimální šanci někdy se někde potkat….Bylo by to zajímavý:)Jo-mimochodem,zajímá mě jedna věc-víš odkud pochází moje

  PEACE,LOVE,EMPATHY … ?

 2. Epic

  děkuji za poslední příspěvek: nějak jsem neměl čas se dívat do komentářů – tuto diskuzi budu rád když rozvede na MF fóru.
  Co se týče publikování, tak redakce se rozroste o nové redaktory do zdravé míry.
  Jak to myslím si domyslete 🙂 Uvidíte brzy po výsledcích, nabídky na to psát u nás příjde více lidem.
  Ostatním bude umožněno psát alespoň poslat nám svou povídku a my ji dáme do sekce Ostatní povídky (spíše pro ty, co u nás nechtějí "pracovat na plná úvazek")

 3. Alcil

  pro Tentimórwen: No, to je pěkný argument, ale dle mého soudu chybný. Tys totiž nenapsala, že ti TO je jedno, ale že MY jsme ti jedno. A to je rozdíl. Když mi je jedno nějaký člověk, tak ho klidně nechám umřít, páč mi je prostě jedno. Chápeš to?
  PS: porozumění není podle vzoru pomník.

 4. Tentimórwen

  Já nepíšu o míru,lásce a porozumnění,já píšu,že chci mír,lásku a porozumnění.A proto je mi to jedno.Kdyby mi to jedno nebylo,thak všechny pošlu někam a to by s mírem nemělo nic společnýho.A s láskou a porozumněním už vůbec ne.Chápeš to?

  PEACE,LOVE,EMPATHY:)

 5. Tentimórwen

  Drazí přátelé!!!Co thakhle nechat nebohého zblblého básnícího nebásníka jeho osudu a neplst se mu do toho?Ne,že bych se ho chtěla zastávat,jméno Březina je mi samo o sobě velmi nesypatické,ale vy jste se do něj thak pustili……..Prostě jednou udělal něco,co se obvykle nedělá.Chudák,měl předpokládat,že některé slabší jedince to porazí………………No,vážně se do toho nechci moc míchat……Jste mi vlastně všichni úplně jedno……Ale přesto….MÍR,LÁSKU A POROZUMNĚNÍ i vám.

  • Gangleri

   hmmm… podle mě je báseň pěkná a natolik zdařilá, že není třeba, abys nám ji přepracovával do druhého vydání Milane – a jak už jsi sám napsal, každý vyjádří věci trochu jinak a to ale neznamená, že špatně – já osobně si myslím, že někdy není na škodu opustit o zarytých pravidel básnictví a dát do toho trochu sebe… ale každý má svůj názor, že? …

   • Milan Březina

    Má reakce byla určena výhradně Finvelii (autorce), ale přesto díky za odezvu. Jak jsem napsal (a ty sám zopakoval), moje i její báseň je zcela jiná. Nejde o to, že bych se ji snad proboha snažil nějak "přepracovat", TO NE, jen jsem se pokusil vyjádřit stejný pocit svými slovy. Těch pár mých veršů byla reakce na její báseň a proto jsem je tu uvedl.
    Někdo prostě přečte báseň a v reakci pak napíše:
    ….hmmm..mě se to líbí…
    Já proti tomu nic nemám, ale když jsem si tuhle báseň přečetl bezprostřední emoce, které to ve mě vyvolalo vedly k napsání těch několika řádků výše, včetně veršů, které se drali ven… 🙂

   • Milan březina

    Gangleri:
    Málem bych zapomněl. Vůbec jsem nepochopil tohle (cituji):
    "někdy není na škodu opustit o zarytých pravidel básnictví a
    dát do toho trochu sebe"
    Copak jde napsat báseň a nedat do toho nic ze sebe??? Můžeš mi nějakou (třeba i kratičkou) takovou napsat a nic ze sebe do ní nedat?
    Díky.

   • Gangleri

    -> to Milan: Mno tim jsem myslel, že neni potřeba se neustale držet nějaké šablony, je možné experimentovat… jasně, já tě chápu, taky nemem rád nic neříkající komentáře typu "je to hezký" i když je pravda, že to aspoň potěší – mam radši když napíše, co je třeba zlepšit – konstruktivní kritiku… ale promiň, tohle mi přišlo fakt dost divné – jako komentář se snažit napsat uplně celou báseň se stejnou myšlenkou,, ale jinými slovy, to doopravdy vypadá jako "hale takhle by to bylo lepší" – pochopil bych, kdybys upozornil třeba na jeden odstavec, ale přepracovat celou báseň… nepřijde ti to trapne? ja nevim, jak ostatnim, ale me jo…
    p.s. pokud se chces nejak basnicky vyjadrit, napis basen svoji a neprapracovavej basne jinych – abys nerekl – tak ta tvoje basen je sama o sobe dobra, ale ten zpusob, jak si ji sem nacpal… ?? no nic, doufam, ze nekdy napises neco sveho. tesim se a preju hezky den 😉

   • Milan Březina

    Tohle nikam nevede a především – vzdaluje se to od tématu Finveliiny básně. Své už jsem k tomu napsal a to nejdůležitější jsem řekl, moje reakce byla určena autorce. Doufám, že ona mě pochopí jinak než ty a nebude mou reakci považovat za "trapnou" jako ty. Pokud ano, pak si příště nechám pocity pro sebe a napíšu raději "…hmmm…je to hezké".

    BTW: Co se týká mé vlastní tvorby, pak se neboj, snad dostanu někdy možnost publikovat tady na MF nějaké své věci.

 6. Anonym

  Ztratil sen i lehkost bytí,
  nocí kráčím zmatená,
  Vím vždy, kterou cestou jíti?
  Vím! Však co to znamená?

  Sny mi hrůzu nahání,
  mysl má se v troskách zmítá,
  pravdivá jsou přiznání,
  já každé ráno vřele vítám.

  Je to dar a nebo trest?
  Všechno vědět, osud znát.
  Životem se nechat vést,
  špatného se předem bát.

  Vždyť život sám je jedno velké překvapení,
  a bez něj vlastně, ani žádný život není.
  Teď k obzoru se dívám s převelikou tíží,
  jak slunce zvolna zapadá a noc se tiše blíží…"

  Poezie okamžiku 🙂 Prostě to cítím stejně, ale vyjádřím jinak, ale to neznamená, že tvoje, nebo moje báseň je špatná. Žádná báseň není špatná, ale každá je jiná. A to je dobře.
  Navíc, sama vidíš, jak moc mě ta tvoje báseň vzala (dokonce jsem sám nějakou báseň napsal a to už něco znamená 🙂
  Doufám, že jsi mě alespoň trochu pochopila 🙂 Měj se a piš, ať ten život o něčem je. Milan

 7. Anonym

  Ahoj,
  Mám-li být ve své reakci upřímný, moc se mi tahle báseň nelíbí. Nechci se pouštět do nějaké hlubší kritiky už proto, že je to první věc, kterou od tebe čtu a nemám žádnou představu, jak moc se "lepších" a podobně… (viz. komentáře ostatních), ale abych to celé trochu vysvětlil.

  Třeba jen ten začátek:

  "Sny už nejsou to co dřív,
  když jsem ráda chodila spát,
  jen sny to byly dřív
  sny,z nichž nebylo co brát."
  atd…

  Těžko se mi to popisuje. Je to prostě tím, že poezie je niternější záležitost než próza. Nikdy se nezalíbí všem. Každý to cítíme jinak a každý to i jinak vyjádříme a když čteme verše jiných, pak buď přijde nebo nepřijde souznění. A to u mě nepřišlo. I když myšlenku celé básně jsem zachytil, chybí mi tam naléhavost a intenzita. Prostě to cítím asi takhle:

  "Ztratil sen svou nevinnost,
  Ožil! Já se bráním spánku.
  Do tmy křičím "tak už dost",
  Zmiz! Vždyť noc má na kahánku.

  Ztratil sen i lehkost bytí,
  nocí kráčím zmat

 8. Tentimórwen

  Thak jsem zase jednou tady.Už snad naposledy:)….Musím říct(resp.napsat),že v týhle básničce je veliká pravda a že se mi Finvelia začíná lepšit…………Mno,thak znáte můj skromný názor,mějte se fain a doufám,že se hned thak nepotkáme:)!!!!Mír,lásku a porozumnění…

Leave a Reply