O co se jedná? Předně jde o parodii známé knihy od J. K. Rowlingové.-Harry Potter a Kámen mudrců. Ale jde i o samostatný příběh s dobrým dějem.
Autor prokazuje, že umí psát čtivě a zajímavě. Jen některými místy kniha pokulhává, jelikož v nich kopíruje předlohu téměř přesně. V těchto momentech se ve vás zvedá hlodavé podezření, které je však nečekaně potlačeno zcela jiným sledem událostí než by jste očekávali. Mezi největší patří třeba to, že celá záležitost kolem MUDr. Tse je vyřešena za jedno pololetí. (A kdybyste viděli jak…)
Kniha neparoduje jen Harryho Pottera, ale i jiné (převážně anglické) díla. Za zmínku stojí třeba kolejní počítače s IQ 7000 Holly, Lolly, Molly. (Kdo viděl, či četl něco co má v názvu Červený trpaslík ví o čem je řeč.)
Narazíte i na pár zmínek o České republice či našich slavných osobnostech (konkrétně Václav Havel), některé postavy debatují o Dračím doupěti (v originále Dungeon’s and dragons). Dále se dozvíte, že takřka všechny slavné a bohaté osobnosti studovali v Neštovicích (Pro neznalé: Kouzelnická škola se jmenuje v originálním díle Bradavice). Když už jsme u těch Neštovic, řeknu vám jaké koleje pan Jolin vymyslel. Jsou tam:
   Vranibrk: Idealisté a humanisté. Snaží se zachovat staré kouzelnické tradice a zvyky. Jedině oni ještě chodí v různých hábitech a nosí kouzelnické čapky. Kolejním duchem je Máhátma Gándhí.
Buzibor: Kolej pro, řekněme, čtyřprocentní menšinu. Gayové, lesbičky a bisexuálové. (V knize se právě na ně objevuje několik pěkných narážek.) Duchem je Gianni Versace.
Kobrojed: Do této koleje patří alternativci a hippíci. Jejím ředitelem je profesor Grape, vášnivý posluchač Beatles a hulič trávy. Nesnáší všechny co poslouchají hip-hop a všeobecně- tvrdší muziku. (hádejte proč nemá rád Harryho…)
Nemelmír: High-tech kolej. Pracháči, ekonomové , zbohatlíci. To jsou ti co tu studují.

 

Všeobecně jsou Neštovice zcela jiné. Do umělých svíček se vkládají baterie Duracel, vchod do společenských místností je na čipovou kartu a v podzemí školy je obrovský generátor se superinteligentním počítačem. Bumbál (v orig. Brumbál) používá Notebook IBM ThinkPad T42p, právě díky němu a tomu, že má Harry mobil s infraportem na internetu naleznou potřebné informace o Kameni…

 

Podobných, a mnohdy i drastičtějších, změn dostály i postavy. Ron (v knize Ben Steiner) je třeba ortodoxní Žid. A tak bychom mohli jít dál. Já osobně jsem se u knihy dostatečně pobavil a poskytla mi příjemné rozptýlení. Všem příznivcům Pottera ji doporučuji. Změní váš náhled na něj. Opravdu….

 

snad si říkáte, že jsem toho moc neřekl, ale věřte mi, jen bych vám pokazil případnou radost ze čtení.

Jan Belanský

Facebook Google+ 

About The Author

21 komentářů

 1. sajmon

  taky bych rád napsal recenzi, ale úplně jinou než tahle. ta knížka je neuvěřitelně stupidní. autor se na ní asi učil psát, někdy mi to tak připdalo. dějově je všechno nedomyšlený, stupidy tam vysvětluje stupiditama. ubohá a trapná záležitost. asi tak nejvýstižnější

 2. Flipper

  Recenze je napsána celkem čtivě, ale nemohu se zbavit dojmu, že obsahuje zbytečné gramatické chyby:
  ř.5 – než by jste očekávali (byste)
  ř.7 – jiné anglické díla (jiná anglická)
  ř.11 – osobnosti studovali (studovaly)
  tu a tam nějaká ta čárka …
  Pokud se jedná o obsah, musím s autorem jedině souhlasit.

Leave a Reply