Hned na úvod bych podotknul, že vyhodnocování celkem početného množství povídek  pro nás nebylo ani trochu lehké. Každá z povídek byla něčím osobitá, laťka co do kvality se týče byla nasazena vysoko.  

Celé domlouvání a vyhodnocování nám zabralo opravdu značně dlouhou dobu, celkem jsme nad tím proseděli 3 hodiny.

Celkem složitý byl systém hodnocení – každý z členů poroty (tj.: Epic, Akoba, Yuyka a Gandalf) přiřadili povídce určitý počet bodů od 1-10. Ty se pak sečetly a vznikl konečný výsledek.

Hodnocení, domluvy, občas snad až i spory o to kolik si jaká povídka zaslouží bodů někdy připomínaly až Super Star (berte to jako hyperbolu).

Tyto výsledky bereme jako promyšlené a demokratickou cestou schválené. Skutečně jsme se snažili hodnotit co nejpečlivěji a hledat v každé povídce vše co obsahuje, hodnotit popis postav, prostředí, celkový dojem, příběh a mnoho dalších věcí, které v sobě skýtají tyto bodíky. I přesto se může stát, že nejste s výsledkem spokojeni, popřípadě se Vaše povídka nedostala ani do níže uvedené listiny TOP 10 povídek.

Všechny vaše názory uvítáme v komentářích, guestbooku nebo fóru. Nebojte se zeptat.

Výsledky soutěže – TOP 10 povídek:

 1. Pelleron – Stříbrné snění : 27 bodů
 2. Berenica –
Berenica : 25b
 3. Barbora Sejlekovská – 
bezejmenná báseň : 24b
 4. Aureola Finitus : 20b

 5. Magda Pelánková –
Nara : 18b
 6. Jarapunk – Anděl, voják a strach : 15b

 7. Onda Němeček –
Zkouška válečníků : 11b

 8. Petr Doležel –
Jaro : 9b

 9. Sir. Tassadar –
Edrik : 8b

10. Tom Perys – Kejlas 8b

  

Autoři těchto povídek budou kontaktování a v průběhu příštího týdne se ještě dohodne, kdo z nich by se stal stálým redaktorem na Mfantasy, což připomínáme znamená psát stabilně a permanentně články (povídky, recenze, popř.: aktuality ze světa fantasy nebo přispět nějakou galerií do sbírky).

Všech 10 povídek bude uveřejněno ještě o víkendu, v příštím týdnu by proběhlo rozeslaní cen a následná domluva a případné redaktorství, to už bude na autorech těchto povídek, jak se rozhodnou.

Nyní je zde ještě prostor pro ostatní z poroty, jelikož až po tuto větu jsem psal článek slovy nás všech já (Epic) :  

Akoba: 
 

Vážení soutěžící, 
 

Informace o tom, na jakém místě jste se v naší literární soutěži umístili již máte. Možná si právě teď říkáte, že se vaše povídka bývala měla umístit o něco výše než se stalo, nebo že hodnocení posuzujících mohlo být v tom či onom lepší.  

Povídek se sešlo hodně. Vzhledem k tomu, že si velmi vážím všech autorů, kteří se nebáli zúčastnit soutěže, bylo pro mě hodnocení a vybírání mnohdy velmi obtížné. Uvědomuji si, že za každou povídkou se skrývá něčí fantasie, něčí nápady a mnohdy i touhy. Aby taková povídka mohla vzniknout, musel její autor strávit několik hodin u svého počítače a tvořit větu za větou ucelené dílo. A právě podle toho jsem psal své komentáře, kde jsem se více než na tvrdou kritiku zaměřil spíše na problémové úseky povídky a v rámci svých schopností na varianty jejich řešení.

Když jste členem jakékoli poroty, vždy přijde chvíle, ve které musíte zaujmout jasné stanovisko vůči každému soutěžícímu. Vzhledem k tomu, že žádná ze soutěžních povídek nebyla přímo špatná, bylo rozhodování o to obtížnější. Myslím si však, že nakonec byla dobře vybrána desítka námi nejlépe hodnocených povídek. Vítězům gratuluji. A autorům, kteří se neumístili, bych chtěl říct, že to rozhodně neznamená, že by jejich povídky byly špatné. Pouze se nedostaly mezi deset vybraných povídek. Kromě toho, tato soutěž pravděpodobně nebude poslední a možná se z ní stane i soutěž pravidelná.


Gandalf:

Systém hodnot každého z komise byl jiný. To je ten nejlepší předpoklad pro dobrý úspěch jakékoliv soutěže. Většinou se nám podařilo sjednotit názory o povídkách, pouze u několika exemplářů jsme se rozcházeli. Po debatě se nám podařilo s malými ústupky stanovit nejlepších 10. Systém při stanovování pořadí byl na základě bodování.

Hodnocení jsem rozdělil na dvě části. Nejdříve jsem si stanovil vlastní desítku. Označil jsem si povídky, na kterých budu trvat a povídky, u kterých bych byl nerad, kdyby se dále dostaly. U každého bodu jsem musel udělat ústupek, ale vše proběhlo v klidu. Při bodování v TOP TEN jsem se řídil subjektivním dojme, kterým na mě jednotlivé povídky udělaly. První dvě místa jsem měl jasná, další pořadí jsem stanovil, až když jsem znal celou desítku.

Soutěž proběhla bez zádrhelů. Největším nedostatkem bylo, že byly pouze na centrálním e-mailu, na kterém nebyly označovány jako nepřečtené, takže při návštěvě 2x týdně jsem se začal ztrácet v tom, kterou povídku jsem četl a kterou ne. Účast předčila moje očekávání. Kvalita povídek byla dobrá.

Epic – závěr:

Už to zde tato slova sice padla, ale ještě jednou bych se rád zopakoval. Soutěž pro nás dopadla skutečně velice dobře. Bylo z čeho vybírat, šlo o první pokud o takovou větší soutěž, kterou jsme ale úspěšně zvládli.
Samozřejmě jako vždy technika zklame v době, kdy ji člověk nějvíce potřebuje. Nebylo tomu jinak ani v tomto případě. Některé věci se jistě do dalšího ročníku změní, např.: automatické potvrzení přijetí povídky.
Z celkového zájmu o soutěž mám nesmírnou radost a doufám, že při příštím ročníku bude ještě větší.
Všechno, co bych snad ještě říct, zde již bylo řečeno přede mnou, a nemá cenu se opakovat.
Snad bych jen chtěl jménem celé redakce poděkovat všem těm, kteří si udělali čas a poslali nám svou povídku.

redakce magazínu MFantasy

Zakladatel MFantasy magazínu

About The Author

Zakladatel MFantasy magazínu

4 komentáře

 1. Yuyka

  Chěla bych se ke všem povídkám obecně ještě také vyjádřit, přestože se asi nedozvíte nic moc nového a překvapujícího. Měli jsme opravdu těžký úkol – vybrat horší nebo lepší povídku, a co pak teprve sestavit tabulku nejlepších desíti. Snažili jsme se a věřím, že jsme opravdu vybrali ty nejlepší z nejlepších (i když ještě mnohem více děl vámi zaslaných do soutěže nás zaujalo). Pravidla jsou ale pravidla a museli jsme být tvrdí. Tak tedy mám za sebou ten nudný původní pokec, ještě se chci zmínit o tom, že asi nejčastějším problémem ve vašich povídkách byl buďto neoriginální děj nebo nevhodný popis. Snad si přečtete deset nejlepších povídek a budete spokojeni…
  Díky, Yuyka.

 2. Epic

  tak zatím se to vyvíjí slibně – 5 povídek už nám přišlo, dalších 5 máme již přislíbených. A od začátku zatím uplynuly jen 4 dny … jen tak dál 🙂
  Co na to ostatní redaktoři ?
  Je tady posledních pár dní nějak pusto, ale už jsem přišel na to proč. Z mě neznýmých důvodů nás vymyzali z jednoho velkého vyhledávače (nebudu dělat reklamu)…

Leave a Reply