Tato klasická fantasy hra vznikla už v roce 1997 jako třetí díl úspěšné série. Poprvé jsem měl možnost zahrát si jí v roce 2000 a první, co mě při spuštění trošku vyděsilo byla grafika, která se mi o tři roky později od vydání hry příliš nelíbila. Nedal jsem se odradit. Skutečnost, že hra je celá v češtině byla příliš lákavá a já jsem začal hrát.

 

Hra je vytvořena jako 3D chození, které se při potkání nepřátel změní v RPG tahový boj. Žádní lidé, ani ostatní přátelé a nepřátelé však nejsou vidět až do chvíle, kdy na ně nenarazíte a obrazovka se nepřepne do RPG. To, že chodím jakoby prázdným městem mi zezačátku trochu vadilo, ale po nějaké době jsem si zvyknul na propracovaný systém hlášek, které se na obrazovce často objevují a popisují dění okolo nebo dokonce zasahují do děje. „Kupte si toast za 1H“ hlásí často při chození městem pouliční prodavač a je na vás, jestli máte hlad a občerstvení si zaplatíte.
Na začátku jsem se ocitnul v přístavním městě Riva, kde jsem se mohl procházet kudy mě zrovna napadlo. Většina ze dveří obytných domů se po zaklepání na ně otevřela a členové mojí pětičlenné výpravy si mohli popovídat s jejích nájemníky, kteří nepostrádají ani emoce a nálady. Takže se vám může stát, že zaklepete, otevře rozčilená žena, vynadá vám a zase zabouchne dveře. Jak tak procházíte městem a povídáte si s lidmi, začnete se trochu orientovat ve vztazích, které tam panují, z čeho lidé mají strach a podobně. Když zavítáte do určitých míst, začnou se odehrávat první části děje. Na mostě potkáte dav lynčující orga a pomůžete mu. Začínáte si získávat přátele. V městské tržnici můžete nakupovat, ale i zkoušet krást, což vás při odhalení stojí všechny vaše peníze. Z města můžete chodit, kam se vám zachce a venku plníte celou řadu náročných úkolů. Musíte například odplout na ostrov a porazit nebezpečného mága, jít do trpasličích dolů a vymlátit z nich troly a skřety, kteří to samé předtím učinili trpaslíkům. Jste uneseni na loď a donuceni dělat námořníky, což si s posádkou následně vyřídíte. Musíte chodit kanálama a nechybí setkání s monstry, zombíky, mágy, přepadení bandami lupičů, smečkami vlků, skřetů a později i vojáků, když si rozčílíte místní úřady. V městských stokách po vás jde upíří elfka, která vám nejdříve pomohla a vy jste se jí za to, popravdě řečeno, příliš hezky neodměnili. Ve městě si můžete kupovat kouzelné byliny, kterých je desítky druhů a mnohých z nich ani nezjistíte, k čemu vlastně slouží, můžete se nechat léčit, věštit si budoucnost a i se nechat odvšivit od místního krysaře. Máte k dispozici nekonečný výčet stovek různých zbraní a bojových doplňků a řešíte spoustu náročných úkolů včetně špionážní činnosti pro místní zločineckou organizaci. K tomu všemu hraje naprosto bezchybná hudba, která se podle situace mění ve fantasy, hororovou, nebo záhadnou. Velkým plusem je také, že když cédéčko vložíte normálně do věže, tak se hudba přehrává jako klasická hudba. Nelze ani opomenout asi pět úplně bezkonkurenčních animací, které vstupují do děje hry. Na grafiku, která jinak hru provází, jsou tyto animace až nepochopitelné.
Pokud začnete hrát Stíny nad Rivou, bude vám dlouho trvat, než proniknete do systému hry, ale poté se připravte na mnoho a mnoho hodin fantasy v přímém přenosu, od kterého se neodtrhnete. Není ani na škodu hrát to podle návodu. V opačném případě totiž hrozí, že něco propásnete a připravíte se o zajímavé úseky.  
Děj: 100%
Hudba: 100%
Hratelnost: 90%
Grafika: nelze hodnotit vzhledem k době vydání

 

PS: Pokud se někdo rozhodnete hrát Stíny nad Rivou, mohu v mnohém poradit, protože jsem v tisícibodovém systému, který na konci vyhodnotí vaše úspěchy získal 998 bodů, což znamená, že jsem o nic ve hře nepřišel. Když bude zájem, tak můžu někdy napsat i návod.

Petr Šimek

About The Author

Šéfredaktor

9 komentářů

 1. pizba

  je to skvělá hra a dohrál jsem jí několikrát, teďka jí zrovna zkouším dohrát jenom s mágama 🙂

  a nevíte někdo odpověď na 3. otázku toho skřitka na kterýho narazim v tý lodi kam mě unesou? první 2 hádanky jsou v pohodě ale pak se zeptá kdo jsem a jsem v koncích, vyzkoušel jsem snad už všechno a nic. a taky by mě zajímalo co se stane když to uhádnu.

  • Jirka

   Ta odpověď je "lodní skřítek".
   Když to uhádneš dostaneš 30 minut času navíc.

   Chtěl jsem se také zeptat. Dostal jsem se až do pevnosti Riva a nevím jak dál. Našel jsem kdesi na netu návod, kdé bylo, že v mučírně narazím na stráže a bude tam jeden z kouzelníků, které mám osvobodit. Když jsem se tam dostal nebyl tam nikdo. Může někdo poradit.

 2. Flash

  Ach, první RPG který sem hrál, prostě parada, škoda že nedohral při souboji s klony v hnízdě kralovny mi to padalo (vyskoušeno na 3 pc – nějaka špatna verze) tak by mě zajimalo jestli by se dala někde sehnat originalka (pokud možno v češtině). Bydlim kousek od Brna

 3. hecubah

  Už jsem si myslel, že na tuhle hru všichni zapomněli. Hratelností a příběhem strčí do kapsy i Baldur’s Gate, akorát jsem to hrál jako špunt a nedokázal jsem na ty dveře v dolech napsat ODPUŠTĚNÍ. Návod strašně rád uvítám. Aspoň někdo nezavrhuje staré hry jenom kvůli grafice a uživatelskému rozhraní.

Leave a Reply