Hrdina

Po dlouhém přebírání titulů, které se nan nás valí z celého světa (pravda, těch fantasy není zas tak mnoho a těch kvalitních ještě méně), jsem se na radu jedné známé rozhodl pro snímek s prozaickým názvem – Hrdina. Ne, není to film se Stevenem Segalem, jak by název napomínal. Steven by si asi posteskl, že takové kousky ve svých filmech nemá.

Nicméně něco o filmu. Režisérem je u nás celkem neznámý světoznámý režisér Zhang Yimou. Jméno napoví, že se jedná o asiata. A ne jen tak ledajakého. pokud vám přišel Tygr a Drak (Hidden Dragon and Crouching Tyger) jako ohromující a originální kousek, pak vás Hrdina měl minimálně zaujme. Zásadní převrat v soubojích oproti Tygru a Drakovi nehledejte. Hrdinové jsou zde však ještě létavější a zbraně rychlejší.

Osu děje tvoří rozprava panovníka země (Čína na sklonku dynactie Qin) a bojovníka, jež porazil tři hlavní nepřátele císaře-Nebeského, Sněhovou vločku a Zlomený meč. Onen bojovník, výstižně nazván Bezejmenný, je stvárněn-troufám si říct-současnou legendou "kung-fu filmů". Někteří již tuší, že je to Jet-Li. Postavy milenců Sněhové vločky a Zlomeného meče podají Maggie Cheungová(ne, není ze Simpsonových) a Tony Leung. Na Donnieho Yena zbyl Nebeský. Jména se mohou zdát jako výčet z jídelníčku čínské restaurace, nicméně se nejedná o žádná béčka a mají ve filmu svá místa.

Bezejmenný vypráví císaři jak porazil neporazitelné. Císař ovšm na konci vyprávění odhalí že je to smyšlený příběh a vloží svou vlastní verzi, pak ovšem Bezejmenný poví jek to skutečně bylo a pak zbývá jen jak je tomu nyní. Pokud to ve vás vyvolá zmatek v jednotlivých dějových liniích, nezoufejte. Zhang Yimou má smysl pro poezii, a tak každý děj má svou barvu, která převládá a dokonale se hodí k silné atmosféře, která na nás čiší z každého záblesku meče a každého zákrutu hedvábných látek. Pak ovšem také není nutno slov. A dialogů si tedy mnoho neužijete-nejsou prostě potřeba. Na tom jsme se se Zhangem Yimou shodli. Pokud chce, aby jste byli dojatí, budete. Pokud si přeje váš soucit, má ho mít. Mě osobně nejvíce oslovila "modrá verze".

Zpět k soubojům-scény vytvářel Ching Siu-Tung, celkem neznámá osoba. na dotaz, jak se liší jeho styl od podstatně slavnějšího kolegy Woo-pinga (Matrix, Tygr a Drak, Kill Bill), odpověděl: "On je síla, já jsem krása." Tím je řečeno vše. Snad dodat, že filmový rozpočet dělal "pouhých" 30 miliónů dolarů. A věřte mi- má šanci převácovat několikanásobně dražší Hollywoodské filmy. Vřele doporučuji. Lepší je podívat se na film dvakrát a s delším časovým odstupem.

Jestli tady na mfantasy hodnotíme, dávám 8,5 z 10