Tyris vyrazil po úzké pěšince, která se klikatila od Bílého hradu přes rozlehlé pláně a směřovala k hustým lesům. Přestože Tyris vždy býval společně s ostatními chlapci ve Východní věži, jeho osud byl ukryt v říších elfů na severu. Tyris byl poměrně pohledný mladík: jeho černé vlasy kontrastovaly s bledou pletí, černé, nepřístupné, ale ve skrytu upřímné oči, ostré rysy, hnědá kožená vesta a úzké tmavé kalhoty zdobily jeho mladé tělo. Tyris nikdy nebyl velký bojovník, proto si na rozdíl od své sestry nevybral jako druhé studium šerm, ale poezii. Chtěl psát knihy. Krásné knihy, ve kterých jediná věta vypovídá o všech pocitech člověka v krátkém momentě. Knihy o přírodě, lásce, nenávisti, o hvězdách a o tom, co říkají, o člověku… Tyrisovi se okamžitě v hlavě vybavilo na tisíc vět. Usmál se, otevřel oči z dlouhého zamyšlení a pokračoval v cestě.

Překročil hranice prvního lesa. Byl to tentýž les, ve kterém se ve svých dvanácti letech snažil přežít. Bylo to pro něj těžší než pro ostatní chlapce – neuměl totiž vyšplhat na strom pro chutné plody, nedokázal ulovit malé bezbranné zvířátko. Zato však věnoval více času sbírání plodů ze země či malých keřů. Když si již myslel, že poslední týden nepřežije, odhodlal se k pro něj strašlivému činu: dlouhou dobu věděl, kde mají veverky uschované své zásoby. Vyhrabal je tedy, snědl všechny oříšky, které našel. Tento dvanáctý rok, který byl pro Tyrise zřejmě nejtěžším ze všech, chlapec velmi zhubl. Neuzvedl pak ani meč, natož aby s ním bojoval. Rozhodl se tedy právě k poezii. Když takto přemýšlel, uvědomil si, že se mu stýská po svém učiteli poezie, přestože jej neviděl sotva tři hodiny.

Tyris prošel lesem za krátkou dobu, podivil se proto, jak je malý. Připadalo mu k neuvěření, že na tři sta uč??ů Bílého hradu připadla tak velká část tohoto lesa, jakou měl on… nebo mu snad Futhar přidělil větší území?

Když přešel malou plá??, tyčil se před ním další les. „Tato krajina je velmi lesnatá,“ napadlo ho. A tu dostal skvělý nápad. Oči se mu rozzářily, vytáhl ze svého rance papír, který si vzal pro případ, že by musel někomu zakreslit mapku. Klekl si, zvedl ze země klacík a rozhlédl se. Potřebuje nějakou barvu, do které by mohl klacík namočit. Nikde nic neviděl. Popadl tedy ostrý kámen ležící před ním a řízl se jím do dlaně. Rychle v teplé krvi smočil klacík a zapsal: má cesta začala tam, kde začíná cesta všech. Usmál se a pokračoval. Však cesty všech se rozdělí, hned po vteřině bytí, má cesta vede lesy a loukami s kvítím. Napsal dalších několik vět a s úsměvem na rtech hodil kámen, klacík i papír do rance.

Tyris znovu vykročil, a aniž by to tušil, přešel hranice Elfí říše. Vesele pokračoval v cestě a opakoval si v hlavě myšlenku, že svou cestu celou zapíše. Koupí si více papírů, jeho krev, kámen a větvička postačí jako psací potřeby.

„Hej!“ uslyšel náhle. Vyděšeně sebou trhl a strnul na místě. Opatrně se porozhlédl. „Co tady chceš?“

„…já,“ začal Tyris, „…psát poezii.“ Uvědomil si, že na něj míří tucet šípů. Přes husté porosty stromů však neviděl, kdo je drží.

„Poezii?“ zopakoval jiný hlas, „kdo jsi?“

„Mág Tyris, uče?? z Bílého hradu,“ vyhrkl.

„Mág?“ šípy se sklopily a Tyris úlevně vydechl. „Budeš se nám hodit.“ Konečně se v houští začaly rýsovat postupně zřetelnější siluety postav.

„Potřebujeme čaroděje do bitvy.“

„Proti lordu Durinovi. Ohrožuje naši rasu,“ elfové se postupně přidávali a vysvětlovali zděšenému Tyrisovi situaci.

„Já a bitva?“ zatajil dech, „ale… to je…“

Futhar nelže. Má pravdu, ve všem, co řekne. Budu teď ve válce, která nestane… ne, už nastala. „Ale já…,“ pokusil se Tyris znovu protestovat. Elfové mu však nedali prostor, a než se vzpamatoval, vlekli ho pryč, směrem k hlavnímu táboru.

About The Author

7 komentářů

 1. Ajka

  zdravím autorku
  tvoje povídka s emi líbila, máčš pěkné popisy prostředí a celkem zajímavý nápad, ale..
  …ale často opakuješ jméno hlavní postavy což třeba hned v prvním odstavci působí dost rušivě, nemusíš pokaždé jmenovat, když tam nikdo další není. U některých vět, třeba při popisu postavy, bych jméno klidně vynechala. Jak poppisuješ jeho přežití v přírodě, kde v lese najdeš stromy s chutnými, jedlímy plody?
  Taky mi tak trochu chybí atmosféra, přijde mi to tak trochu ploché, sice si to ráda přeštu, ale když se dostanu na konec tak mě to nenutí pokračovat a zjišťovat jak to s hrdinou dopadne.
  Ale piš dál, myslím, že máš potzenciál hodně dobrý, protože myšlenku toi má a to celkem neotřelou.
  Hodně štěstí do dalších pokusů

 2. aplegatt

  Právě to co napsal Gangleri se mi na té povídce líbilo asi nejvíc, krásně to vystihlo poetu 🙂 A jinak ostatní je taky chvalitebné, ale jedinej problém : když chtěj elfové někoho na pomoc v bitvě tak mi přijde trochu divné, že ho hned odvlečou. Elfové jsou různí, nevím jací jsou v téhle zemi, ale svázat moc čaroděje s tím by si asi nezahrávali, když tak milují magii. Ale to ví asi nejlíp yuyka 🙂

  1-

  • Yuyka

   jo, jasně, taky možnost. Ale oni věří, že jejich síla je dosti velká na to, aby přemohli jediného mága. Kdyby se prokázal opak, měli by k Tyrisovi větší respekt, ale on je takový romantik a (omlouvám se mu) babrák, že… no prostě neudělal nic a nechal se odvést… a jinak díky.

 3. Gangleri

  Takže opět první komentář – i když s určitým zpožděním kvůli závadě internetu ve škole 🙁 Zajímavý začátek. Dobrý popis. Ale to s tím Tyrisem, že chce psát poezii tak strašně moc, že když nemá inkoust, tak se pořeže, mi přijde trochu nelogické. Těch pár řádek, si přece mohl zapamatovat alespon do té doby než se mu dostane do ruky něco na psaní. No asi nemám smysl pro poezii 🙂 No tak jsem zvědavej jak se mu povede v bitvě…

Leave a Reply