Hrady po celém světě na sebe upozorňují nejen svébytnou architekturou, interiéry či starobylými předměty, ale také jedinečnou historičností. Některé svou minulost již odhalily, jiné si svá tajemství pečlivě střeží. Čím déle jsou zahaleny rouškou záhad, tím častěji se stávají předmětem pověstí a mýtů. Mnozí lidé si pak představují, jaké by to bylo žít v takovém sídle. Jak zvláštní může být chvíle, kdy se tato fantasie stane realitou, a vy se jednoho dne stanete právoplatným majitelem hradu?

Alfie Bloom nebyl nikdy nejoblíbenějším chlapcem ve městě. Mnohokrát se stal obětí šikany, které se na něm dopouštěli jeho spolužáci. Na popularitě mu nepřidával ani jeho výstřední otec, který veškerý čas věnoval nijak významným a úspěšným pokusům. Život tohoto poněkud osamělého kluka se změní příchodem záhadného právníka Kaspiana Bona. Advokát je totiž vykonavatel závěti jistého Orina Hopcrafta, který Alfiemu odkázal starodávný hrad Hexbridge. S touto pozůstalostí získá tento hoch nejen nový domov, ale i šanci na nový začátek. Zároveň se mu otevřou dveře do světa plného kouzel a dobrodružství. Hrad ukrývá mnohá mocná tajemství, která Alfie postupně objevuje. Avšak to nejtemnější číhá v podzemí rezidence. Chlapec navíc zjišťuje, že on sám nikdy nebyl tím, kým si myslel, že je. Tedy že není jen bezbranným, obyčejným dítětem, ale výjimečnou bytostí.

Román s názvem Alfie Bloom: Tajemství zakletého hradu je knižní prvotina britské spisovatelky Gabrielle Kentové z roku 2015. Lásku k fantasy a sci-fi žánrům dosvědčuje její patnáctileté působení v herním průmyslu. Jak sama přiznává ke zpracování látky o chlapci, který zdědí hrad, ji inspirovala návštěva velšského šlechtického sídla Castell Coch. V díle nás autorka zavede do světa, ve kterém ožívá stará magie. Je plný kuriózních přepravních prostředků, bájných tvorů a nadpřirozených schopností. Gabrielle Kentová vypráví příběh svého hlavního hrdiny s citem a zaujetím. Dokáže upoutat čtenářovu pozornost, jelikož střídá humorné momenty s napětím. Děj se proto posouvá vpřed a nestagnuje. Přesto se někdy zdá, že nám literátka vykresluje jedno dobrodružství za druhým v příliš rychlém sledu. Proto se některé události zdají být nedopovězeny a originální námět tak není dostatečně využit. Jako kdyby potřebovala recipientovi sdělit úplně všechny nápady na malé ploše, přičemž se pod vlivem této touhy zapomněla věnovat některým nosným epizodkám pečlivěji. Místo toho je pouze naznačí a hned se zabývá něčím jiným. Pro dětské čtenáře tato přehršel dobrodružství a nezpracovaných prvků, nemusí tvořit problém, protože autorka píše poutavým stylem. Pro náročnějšího a staršího příjemce ovšem toto představuje drobnou vadu na kráse. Přese vše kniha zůstává čtivá a nenudí.

Ústřední kladné postavy jsou milé a příjemné. Jelikož jsou znázorněny reálně, čtenář se s nimi může ztotožnit, nebo v nich poznat svého kamaráda, souseda či spolužáka. Záporné charaktery slouží primárně jako kontrast k hodnému Alfie Bloomovi, aby nakonec došlo ke střetu dobra a zla. Trochu mi však vadila jistá stereotypnost figur, které nedokázaly překvapit a vystoupit z očekávaného rámce chování.

Kniha Alfie Bloom: Tajemství zakletého hradu je určena především dětem, které si určitě užijí s hlavním hrdinou spoustu napínavých chvilek. Když odhlédneme od některých nedostatků, zůstává nám dílo nesporného potenciálu. Jelikož se jedná o prvotinu, troufám si tvrdit, že autorka Gabrielle Kentová obstála. Její vypravěčský styl probouzí fantazii a není nudný. O to, že spisovatelka neřekla ještě poslední slovo, svědčí další dvě pokračování z let 2016 a 2017. Doufejme, že další části série budou stejně poutavé, jako byl díl první, aby mohl čtenář prožívat s Alfiem nejedno dobrodružství.

Autor: Gabrielle Kentová

Vydal:  Fragment, 2016

Překlad: Romana Bičíková

ISBN: 978-80-253-2933-7

EAN: 9788025329337

Počet stran: 304

Komentáře

komentářů

About The Author