Spousta lidí má z prequelů poněkud obavy a není se co divit. Prequel se často točí, když už není kam dál jít v původním příběhu. Nezřídka se stává, že se změní režisér a scénárista a ti si filmy udělají po svém, změní původní předlohu a reálie pak nesedí. O knihách, kdy se sám autor utne, ani nemluvě. Ale je to i případ X-Menů?

V původní trilogii je spousta neobjasněných věcí a událostí. Berete je sice jako fakt, ale přitom se ptáte:

Jak se dostal profesor X na vozík? Proč jsou s Magnetem nesmiřitelní nepřátelé, když se znali již předtím a zdá se, že spolu vycházeli? Jak to bylo s Loganem? A co životy ostatních mutantů?

Na otázku ohledně Logana se nám pokusil odpovědět snímek X-Men Origins: Wolverine z roku 2009, který ale nedopadl úplně nejlépe. X-Men: První třída nám odpovídá na otázky zbývající. A dopadlo to nad očekávání dobře!

 

Kdo jsi a co jsi udělala s mojí matkou?

Nejsou to zrovna přátelská slova na uvítanou, ale když sejdete do kuchyně a stojí tam před vámi osoba, která vypadá jako vaše matka, ale není jí, co jiného máte dělat? Vlezete dané osobě do hlavy, tedy za předpokladu, že jste malý Charles Xavier, a vyděsíte malou nebohou Mystique k smrti. Hned víte, že jako mutant nejste na světě sami. Totéž bohužel nemůže říct mladší vydání Erika Lehnsherra zavřené v koncentračním táboře.

Film se otevírá působivě, neboť využívá úvodní scény z prvního dílu, která se odehrává právě ve výše zmiňovaném koncentračním táboře. Tentokrát se ale dozvíme, jak to dopadlo, a jsme svědky Erikova utrpení. To dokáže pokřivit charakter…

Z Charlese se stává profesor specializovaný na genetiku a mutace. Je proto vyhledán agentkou CIA, která od něj potřebuje pomoc. A Charles jí vyhoví. Kvůli tomu se on i Raven (Mystique) tak trochu zapletou do studené války mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Má to ale jeden klad – díky tomu narazí na Erika, který pátrá po kolaborantovi jménem Sebastian Shaw; shodou okolností se jedná o hledaného muže, aktivně se zapojujícího do snah o vyvolání třetí světové války a mutanta. A kde je jeden zlotřilý mutant, jsou i další.

Úkolem tedy je zneškodnit Sebastiana dřív, než zaviní jadernou válku. A k tomu je potřeba více mutantů.

Na pozadí toho docela dobře pracují vztahy mezi jednotlivými postavami, jejich psychologie a vývoj. Když vím, jak některé věci skončí, bavilo mě sledovat, co jednotlivé postavy vedlo k tomu, že dopadly tak, jak dopadly. Jaké byly jejich cíle, motivace a city, které je dovedly leckdy ke smutnému konci. Příběhově všechno sedí a vy si jen užíváte parádní vizuální podívanou.

 

Režisér Matthew Vaughn neměl lehký úkol. První dva filmy byly přijaty více než dobře a dnes se z nich stal další kult. Po třetím dílu, kde došlo ke změně v režisérské pozici a který byl přijat vlažně (přesto, že v některých směrech byl působivý a nelze mu upřít skvělý soundtrack se silnými momenty), musel navázat na úspěch prvních dvou dílů. A podařilo se mu to. Vytvořil hodnotné pokračování…, tedy vlastně prequel.

Žádné skopičiny s kamerou, všechno hezky plyne a není to na škodu, naopak – je to v duchu předchozích dílů, které se nijak nevyžívaly v roztřesených záběrech a dalších uměleckých vychytávkách – a fungovalo to. V akčních scénách se neztrácíte. Já osobně bych ale uvítala lepší hudební doprovod.

U některých postav vhodně kombinuje dětskou naivitu se schopnostmi vyvolanými mutací. Jejich vývoj je také uvěřitelný (až na to, že já být Charlesem a skončit na vozíku, jsem trochu naštvaná a on se usmívá a žertuje). Herecké výkony jsou podle mého slušné. Michael Fassbender, jako věčně naštvaný Magneto, je přesvědčivý – spolkla jsem mu jeho vztek a touhu po pomstě i s navijákem. Kevin Bacon jako Sebastian Shaw je se svým věčným úsměvem dokonalým prototypem úlisného zloducha. A James McAvoy jako mladý arogantní profesor X vůbec není špatný. Ostatní, více či méně známé tváře, taky svou práci odvedly dobře.

Faktem je, že kdybych si některé pasáže filmu měla přečíst v nějaké knize, asi bych se hodně smála, ale ve filmu to tak nepůsobí. Vše zapadne do sebe a do světa X-Menů se to zkrátka hodí. Je zde více postav a i politické pozadí je o něco složitější než u předchozích dílů.

Film však stále zůstává primárně určen fanouškům X-Menů. I bez zhlédnutí předchozích snímků vám ve filmu vše dojde, ale fanoušci určitě více ocení prototyp Cerebra, v němž Charles spatří i malou Storm nebo události, díky nimž Hank McCoy přišel ke své přezdívce „Beast“. Podobných menších i větších odkazů je ve filmu víc a působí to v něm dobře, ovšem pokud jste neviděli předchozí díly, zřejmě vám nic neřeknou.

 

Myslím, že fanoušci budou mít z filmu radost. Ostatním by se film mohl ovšem zdát spíše průměrný. Sice s parádním tempem, atmosférou i zdařilou akcí, ale stále průměrný. Pomalé tempo rozjezdu, spousta postav… Já osobně jsem fanouškem filmové série, takže jsem si tenhle díl užila.

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...

Leave a Reply