Najlepší román

  • The City & The City, China Miéville
  • The Windup Girl, Paolo Bacigalupi
  • Boneshaker, Cherie Priest (Tor)
  • Julian Comstock: A Story of 22nd-Century America, Robert Charles Wilson (Tor)
  • Palimpsest, Catherynne M. Valente (Bantam Spectra)
  • Wake, Robert J. Sawyer (Analog 11/08-3/09; Ace; Gollancz)

Najlepšia novela

  • Palimpsest„, Charles Stross (Wireless)
  • Act One„, Nancy Kress (Asimov’s 3/09)
  • The God Engines, John Scalzi (Subterranean)
  • Shambling Towards Hiroshima, James Morrow (Tachyon)
  • „Vishnu at the Cat Circus“, Ian McDonald (Cyberabad Days)
  • The Women of Nell Gwynne’s, Kage Baker (Subterranean)

Najlepšia noveleta

  • „The Island“, Peter Watts (The New Space Opera 2, č. chystá Laser-books)
  • „Eros, Philia, Agape“, Rachel Swirsky (Tor.com 3/09)
  • „It Takes Two“, Nicola Griffith (Eclipse Three)
  • „One of Our Bastards is Missing“, Paul Cornell (The Solaris Book of New Science Fiction: Volume Three)
  • „Overtime“, Charles Stross (Tor.com 12/09)
  • „Sinner, Baker, Fabulist, Priest; Red Mask, Black Mask, Gentleman, Beast“, Eugie Foster (Interzone 2/09)

Najlepšia poviedka

  • Bridesicle„, Will McIntosh (Asimov’s 1/09)
  • „The Bride of Frankenstein“, Mike Resnick (Asimov’s 12/09)
  • „The Moment“, Lawrence M. Schoen (Footprints)
  • „Non-Zero Probabilities“, N.K. Jemisin (Clarkesworld 9/09)
  • „Spar“, Kij Johnson (Clarkesworld 10/09)

Najlepší titul mimo beletrii

  • This is Me, Jack Vance! (Or, More Properly, This is „I“), Jack Vance (Subterranean)
  • Canary Fever: Reviews, John Clute (Beccon)
  • Hope-In-The-Mist: The Extraordinary Career and Mysterious Life of Hope Mirrlees, Michael Swanwick (Temporary Culture)
  • The Inter-Galactic Playground: A Critical Study of Children’s and Teens’ Science Fiction, Farah Mendlesohn (McFarland)
  • On Joanna Russ, Farah Mendlesohn (ed.) (Wesleyan)
  • The Secret Feminist Cabal: A Cultural History of SF Feminisms, Helen Merrick (Aqueduct)

Najlepší grafický román (komiks)

  • Girl Genius, Volume 9: Agatha Heterodyne and the Heirs of the Storm, written by Kaja and Phil Foglio; art by Phil Foglio; colours by Cheyenne Wright
  • Batman: Whatever Happened to the Caped Crusader?, written by Neil Gaiman; penciled by Andy Kubert; inked by Scott Williams (DC Comics)
  • Captain Britain And MI13. Volume 3: Vampire State, written by Paul Cornell; penciled by Leonard Kirk with Mike Collins, Adrian Alphona and Ardian Syaf (Marvel Comics)
  • Fables Vol 12: The Dark Ages, written by Bill Willingham; pencilled by Mark Buckingham; art by Peter Gross & Andrew Pepoy, Michael Allred, David Hahn; colour by Lee Loughridge & Laura Allred; letters by Todd Klein (Vertigo Comics)
  • Schlock Mercenary: The Longshoreman of the Apocalypse, written and illustrated by Howard Tayler

Najlepšia dlhšia dramatická prezentácia (film)

  • Moon, screenplay by Nathan Parker; story by Duncan Jones; directed by Duncan Jones
  • Avatar, screenplay and directed by James Cameron (Twentieth Century Fox)
  • District 9, screenplay by Neill Blomkamp & Terri Tatchell; directed by Neill Blomkamp (TriStar Pictures)
  • Star Trek, screenplay by Robert Orci & Alex Kurtzman; directed by J.J. Abrams (Paramount)
  • Up, screenplay by Bob Peterson & Pete Docter; story by Bob Peterson, Pete Docter, & Thomas McCarthy; directed by Bob Peterson & Pete Docter (Disney/Pixar)

Najlepšia kratšia dramatická prezentácia

  • Doctor Who: „The Waters of Mars“, written by Russell T Davies & Phil Ford; directed by Graeme Harper
  • Doctor Who: „The Next Doctor“, written by Russell T Davies; directed by Andy Goddard (BBC Wales)
  • Doctor Who: „Planet of the Dead“, written by Russell T Davies & Gareth Roberts; directed by James Strong (BBC Wales)
  • Dollhouse: „Epitaph 1”, story by Joss Whedon; written by Maurissa Tancharoen & Jed Whedon; directed by David Solomon (Mutant Enemy)
  • FlashForward: „No More Good Days“, written by Brannon Braga & David S. Goyer; directed by David S. Goyer; based on the novel by Robert J. Sawyer (ABC)

Najlepší editor

  • Patrick Nielsen Hayden
  • Lou Anders
  • Ginjer Buchanan
  • Liz Gorinsky
  • Juliet Ulman

Najlepší editor – kratšia fikcia

  • Ellen Datlow
  • Stanley Schmidt
  • Jonathan Strahan
  • Gordon Van Gelder
  • Sheila Williams

Najlepší profesionálny výtvarník

  • Shaun Tan
  • Bob Eggleton
  • Stephan Martiniere
  • John Picacio
  • Daniel Dos Santos

Semiprozin

  • Clarkesworld, edited by Neil Clarke, Sean Wallace, & Cheryl Morgan
  • Ansible, edited by David Langford
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Locus, edited by Charles N. Brown, Kirsten Gong-Wong, & Liza Groen Trombi
  • Weird Tales, edited by Ann VanderMeer & Stephen H. Segal

Najlepší autor z rad fanoúšikov

  • Frederik Pohl
  • Claire Brialey
  • Christopher J Garcia
  • James Nicoll
  • Lloyd Penney

Najlepší fanzin

  • StarShipSofa, edited by Tony C. Smith
  • Argentus, edited by Steven H Silver
  • Banana Wings, edited by Claire Brialey and Mark Plummer
  • CHALLENGER, edited by Guy H. Lillian III
  • Drink Tank, edited by Christopher J Garcia, with guest editor James Bacon
  • File 770, edited by Mike Glyer

Najlepší výtvarník z rad fanoúšikov


Komentáře

komentářů

About The Author

Leave a Reply